Zehirli Mantar Çeşitleri | Hep Kamp Yapsak En Güzel Kamp Alanları

Zehirli Mantar Çeşitleri

Doğada yolunuzu kaybettiğinizde, macera ararken kaybolduğunuzda karnınızı doyurmak için kullanabileceğiniz en akıllıca seçenek mantar gibi görünebilir. Yada ilkbaharın  gelip havaların ısınmasıyla yemyeşil yollarda yürürken etrafta görünen çeşit çeşit mantarları toplamaktan kendinizi alıkoyamayabilirsiniz. Her halükarda sağlığınızı koruyabilmeniz için zehirli mantar çeşitleri nedir bilmenizde fayda var.

Hangi Mantar Yenebilir?

-Mantarı ortadan kestiğinizde içini lekesiz, bembeyaz görüyorsanız afiyetle yiyebilirsiniz ancak içinde çeşitli lekeler varsa elinizdeki zehirli mantar çeşitlerinden olabilir.

-Renk testini mantıklı bulmadıysanız çok küçük bir parçasının tadına bakabilirsiniz, genellikle zehirsiz mantarların tadı hafiftir ve toprağı andırır, yoğun bir aroması da yoktur.

-Yenilebilir mantarların çapının 7 santimetreden yani avuç içinden küçük olduğuna dair bilgiler de var.

Mantarın zehirli olup olmadığını anlamanın güvenilir bir yöntemi yok ancak halk arasında doğru kabul görülen ve kulağınıza gelmiş olma ihtimali olan bazı yanlış bilgilerden bahsedeceğim.

Mantarlar Hakkında Doğru Bilinen Yanlışlar

-Canlı odunda gelişenler zehirsiz, cansız odunda yetişenler zehirli mantar çeşitleri arasındadır ifadesinin yanlışlığını; zehirli mantar çeşitleri olan ganoderma ve fomes türlerinin canlı ağaçlar üzerinde yetiştiği bilgisiyle kanıtlayabiliriz.

Ganoderma Mantarı

-Canlı-cansız odun ayrımının farklı toprak tipleri için de geçerli olduğu düşünülüyor ancak yan yana hem zehirsiz hem de zehirli mantar çeşitleri yetişebilir.

-Çayırlıkta yetişen ve soyulması kolay olan mantarların zehirsiz olduğu bilgisi de yanlıştır. Çayırda yetişip kolay soyulabilen zehirli mantar çeşitleri de vardır.

-İlkbaharda çıkan birbirinden güzel mantarlar zehirsizdir, afiyetle yenebilir demeyi çok isterdim ancak o güzel mantarların arasında çok zehirli olanlar da var ne yazık ki.

-O güzel ancak zehirli mantarların zehrinin tuzlu ve sirkeli suda yıkanınca yada suda kaynatılınca yok olacağına yönelik inanış da doğru değil. Çünkü zehirlerin çoğu suya ve ısıya karşı dayanıklıdır ve bu zehir pişirmeyle, kaynatmayla yıkamayla yok olmaz.

-Yüzeyi yapışkan olan mantarların zehirli olduğu söylense de çörek mantarı ve çam kabara mantarının yüzeyi yapışkandır ve zehirli mantar çeşitleri arasında değillerdir, afiyetle yenebilir.

-İçinden süt gibi sıvı çıkan mantarların zehirli olduğuna inanılsa da en leziz mantarlardan kanlıca mantarı turuncu sıvı çıkarırken; zehirli mantar çeşitleri arasında olan russula mantarı herhangi bir sıvı çıkartmaz.

admin

Siz bu satırları okurken, ben çok uzaklarda olacağım. Şaka şaka nereye gidersem gideyim ben hep buralardayım. En güzel çadır kamp alanlarını geziyorum, inceliyorum ve yazıyorum. Instagramdan takip etmeyi unutmayın. @hepkampyapsak

Yorum yap