Trekking- Hiking (Doğa Yürüyüşü) Nedir? | Hep Kamp Yapsak En Güzel Kamp Alanları

Trekking- Hiking (Doğa Yürüyüşü) Nedir?

Trekking günümüzde en çok yapılan ve yapılmak istenen sporlardan bir tanesidir. Doğa yürüyüşü olarak da bilinen ve doğa sporlarının en hafif kollarından olan trekking özellikle hiking ile çok karıştırılan spor çeşididir.

Trekking – Hiking Nedir?

Uzun ve yorucu yürüyüş anlamına da gelen treking, engebeli arazilerde konaklamalı olarak yaptığımız doğa yürüyüşleridir. Çok karıştırılan hiking ise önceden belirlenmiş rotalarda yapılan ve konaklamasız olarak yapılan doğa yürüyüşlerine denmektedir.

Trekking İçin Önceden Neler Yapılmalıdır?

Önemli hususlardan bir tanesi ayakkabı konusudur. Doğa yürüyüşü yapacaksanız bu sporla alakalı olan ayakkabıları tercih etmeniz sağlığınız açısından önem arz etmektedir. Geçeceğiniz yerlerde su olabileceğinden ayakkabınızın su geçirmeme özelliğinin olması da sizin için iyi olacaktır. Ayrıca daha çok ayaklarınızı bilekten saran ayakkabılar ve bir numara büyük ayakkabıların tercih edilmesi önerilmektedir. Bu sebeple ayak burkulma riskini aza indirilmektedir. Ayrıca ayak tırnaklarınızı yürüyüş gününden bir gün önce kesmeniz yürüyüş esnasında tırnak batması sorununa da ortadan kaldıracaktır.

Yürüyüş esnasında hareket alanınızı engelleyecek kıyafetlerden uzak durmanız gerekmektedir. Biraz daha bol pantolon veya polar giymeniz ve pamuklu kıyafetler yerine sentetik ve keten kıyafet tercihi önerilenler arasındadır. Pamuklu giysiler çok çabuk ıslanacağından trekking sırasında size zor anlar yaşatabilir. Kot pantolon vücudunuzu soğuk tutmakla beraber, su aldığı zamanlarda da kolay kurumadığından tavsiye edilmemektedir. Havanın soğukluğuna göre termal içlikte kullanabilirsiniz.

Kişinin çorabının da mevsim şartlarına uygun olması gerekmektedir. Ayrıca ayakkabı ve kıyafetlerimizin mutlaka yedeği bulunması sizin için daha iyi olacaktır.

Trekking-Hiking Sırasında Yanımıza Ne Almalıyız?

Trekking veya hiking  sporunu yaparken başlıca düşünmemiz ve yanımıza aldığımız bazı temel malzemelerin yanımızda olması bize daha güzel bir yürüyüş yapmamızı sağlayabilmektedir.

Hiking yaparken büyük bir çanta hazırlanmamasına karşılık hazırlayacağımız çantamızın içinde temel ilk yardım malzemeleri, çakı, yiyecek ve su, yürüyüş için isteğe bağlı baston, fener, havlu, buff, mevsime göre yağmurluk almakla beraber, kırılabilir eşyalardan uzak durmalıyız.

Trekkingde konaklama faktörü olacağından hiking gibi küçük çantadan ziyade konaklayacağımız çadır, tulum, temel ihtiyaçlarımız vs. daha önem alan eşyaların dışında gereksiz eşyalarımızdan ve ağırlıklarımızdan taviz vermemiz gerekmektedir.

Trekking İçin Haber Vermek

Doğa yürüyüşü sporunu yapmadan önce, özellikle tek başımıza çıkıyorsak, yürüyüş alanımızda genelde telefonlar çekmediği için yürüyüşe çıkmadan önce gideceğimiz yerde ki jandarmaya ve ailemizden birine haber vermeniz gerekmektedir. Yürüyüş yapacağınız bölge ile ilgili genel bir araştırma yaparak bilgi edinmek yürüyüş esnasında size yarar sağlayacaktır.

admin

Siz bu satırları okurken, ben çok uzaklarda olacağım. Şaka şaka nereye gidersem gideyim ben hep buralardayım. En güzel çadır kamp alanlarını geziyorum, inceliyorum ve yazıyorum. Instagramdan takip etmeyi unutmayın. @hepkampyapsak

Yorum yap