Spil Dağı Milli Parkı Kamp Alanı - Manisa İnceleme | Hep Kamp Yapsak En Güzel Kamp Alanları

Spil Dağı Milli Parkı Kamp Alanı – Manisa İnceleme

Spil Dağı Milli Parkı Kamp Alanı

Doğada vakit geçirmek isteyenler için en uygun yerlerde bir tanesi de Manisa sınırları içinde bulunan Spil Dağı Milli Parkı. Hani şu Manisa Tarzanı’nın yaşadığı söylenen dağda. Manisa Tarzanı’nın bir efsane değil de gerçek olduğunu kısa bir araştırmadan sonra öğrenmek mümkün. Hatta mezarını Manisa merkez mezarlığında bulabilirsiniz.

Tabi ki Manisa sadece tarzandan ibaret değil. Doğa ile iç içe olmak isteyen doğa severler için inanılmaz uygun bir yer. Yaz kampı yapacakların güneşe ve sıcağa aldanmamalarını tavsiye ediyorum. Çünkü ağustos ayında Spil Dağı’nın zirve olmayan bölgelerinde bile gece sıcaklık 15 derecelere kadar düşmekte. Bu da çadırda kalacaklar için sıkıntı yaratabilir. Spil Dağı’na araçla çıkılıyor. Bunu yaparken manzaranın tadını çıkarmanızı tavsiye ediyorum. Özellikle Seyir Tepesi olarak adlandırılan yerde durup eşsiz Manisa manzarasının tadını çıkarmak gerek. Seyir Tepesi araçla çıkanların gözlerinden kaçmayacak bir yer. Aracınızı kenarı çekip temiz havanın ve manzaranın tadını çıkarabilirsiniz.

Spil Dağı Konaklama
Spil Dağı Milli Parkı sınırları içerisinde dilerseniz çadırınızı kurabilir, dilerseniz de park içerisinde bulunan evlerde kalabilirsiniz. 4, 5, 6 ve 8 kişilik olarak tasarlanan bu evler Manisa Çevre ve Orman Müdürlüğü tarafından kiralanıyor. Önceden belirtmek koşuluyla bu evde istediğiniz kadar kalabilirsiniz. Burada konaklama hizmetine yemek hizmetleri dahil değil.

Spil Dağı Milli Parkı Giriş Ücreti

Spil Dağı Milli Parkı’na giriş ücreti Araba 7, minibüs 20, otobüs 40 lira. Çadır kuracaklar içinde çadır yeri günlük kirası 15 TL. Burası yaz, kış insanlar tarafından oldukça rağbet gören bir yer olduğu için öncesinden arayıp rezervasyon yaptırmanız büyük önem taşıyor.

Yavaş yavaş dağın yükseklerine çıktıkça, etrafın nasıl sessizliğe büründüğüne şahit oluyorsunuz. Zaman zaman gruplar halinde dolaşan Yılkı Atlarını göreceksiniz. Bu atlar Spil Dağı ile özdeşleşen bir vahşi at türüdür. İnsanlara alışkın olduklarından bir zarar vermezler. Ancak yine de sevme teşebbüsünde bulunmamakta fayda var. Çünkü hala vahşiliklerini koruyorlar.

Spil Dağı Milli Parkı’na Nasıl Gidilir?

Manisa terminalinden Spil Dağı’na minibüs seferleri düzenlenmekte. Spil Dağı’na günübirlik bu yöntem ile çıkanlar bu minibüslerin son sefer saatlerine dikkat etmeliler. Çünkü son seferi kaçırınca dağda kalma ihtimaliniz bulunmakta. Özel araçla gelecek olanlar için tepeye çıkılan yolda dikkatli olmalarını tavsiye ediyorum. Manisa içine girildiği andan itibaren her ayrımda Spil Dağı tabelasını görmek mümkün. Dağ yolu asfalt olmasına rağmen son derece virajlı ve hız yapmak büyük tehlike arz ediyor. Özellikle kış aylarında kamp yapacak olanlar için karlı günlerde özel araçlarıyla Spil Dağı’nın tepesine çıkmak sorun yaratacaktır. Macerayı seven kişiler için Spil Dağı Milli Parkı Kamp Alanı kesinlikle göz önünde bulundurulması gereken bir yer.

Yorum yap