Salda Gölü-Burdur İnceleme Rehberi

Salda Gölü – Burdur İnceleme

Salda Gölü

Türkiye’nin Maldivleri olarak bilinen Salda Gölü‘nde 1 gece konaklamak bütün ufkunuzu değiştirecektir.

Türkiye’nin birçok şehrinde, yerleşik kamp alanları ve doğa gezisi yapılacak birçok yer bulunmaktadır. Bunlar arasında popülerliğini koruyan ve dönemsel olarak oldukça fazla kamp ve doğa yürüyüşü yapacağınız bölgeler bulunmaktadır. Her ne kadar kamp alanlarının kirletilmiş ve doğal güzelliklerinden uzaklaştırılmış olsa dahi, yine de hala temiz ve kamp yeri kurabileceğiniz birçok yeri sizin için ziyaret ettik. Bu ziyaretlerimiz sonunda bizi en çok etkileyen bir yer hakkında yazma gereği duydum.

Salda Gölü Kıyısı, Burdur

Bakir Bir Kamp alanı

Birçok insanın henüz bilmediği hatta varlığından haberdar olmadığı sıra dışı ve bakir bir alan Salda Gölü. Doğası ve eşsiz güzelliği ile her hafta uğramanızı sağlayacak bir kamp yeri. 2017 Eylül ayında gittiğimde eski kampçılarından oluşan hatırı sayılır sayıda insanın konakladığını görsem de çevremden sorduğumda çoğu kimsenin bilmediğini fark ettim. Ve bilmeyenler çok şey kaybediyor emin olun.

Salda Gölü Nerede

Burdur ilimizin, Yeşilova ilçesi sınırlarında bulunan Salda Gölü‘ne araçlarınızla veya Yeşilova minibüsleri ile ulamanız mümkün. Göl kenarında mevcut yoldan şehirlerarası otobüsler geçmiyor maalesef. Ankara’dan Salda 460 km yani 5 buçuk saat falan.

Özellikleri

Salda, Bir Krater Gölü. Bol magnezyumlu suyu şifalı. Göl içindeki magnezyumlu killer cilt bakımı amacı ile güzellik maskesi yapımında kullanılıyor. Göl içinde az canlı yaşamasından kaynaklanan berraklığı ile Türkiye’nin en temiz, dünyanın 5.en temiz gölü sıralamasında. Suyu tatlı ve şifalı. Kenarlarında kendine özel kayaların kırılıp ufalanması sonucu oluşmuş beyaz kalıntılar var ve gölün etrafında göze çarpan bu beyaz kum/çakıl tabakası göle büyüleyici bir görüntü kazandırmakta. Bu beyaz kıyıları yüzünden Türkiye’nin Maldivleri unvanını almıştır.

1 km rakımı olan Salda Gölü, Karasal İklimin hâkim olduğu Burdur ili sınırları içinde kalıyor ve iklimi gereği kuru, nemsiz ve sıcak bir havaya sahip ama gece gündüz sıcaklık farkı yüksek. Rüzgarları sert. Akşamları kamp alanı yaz ortasında bile serin olabilir. Tedbirli olmakta yarar var.

Kamp Alanı Detayları

Kamp alanını belediye işletiyor. Ucuz ve maalesef bakımsız. Spor tesisi işletmesinde olan bir balık restoranı var ki, hem lezzetli hem de uygun. Duşlar tuvaletler temiz. Kendi çadırları ile gelenlerin dışında, Belediyenin bungalovları, konteynerleri, çadırları var ama dediğim gibi temizliği ön sırada tutanlar için pek tercih edilmeyebilir. Kamp hayatına alışık olanlara ise sıradan gelebilir.Bu kamp alanları dışında bir de gölün daha ücra köşelerinde, çok daha bakir kıyılarda başka kamp alanları kurulduğunu ve çok daha iyi zaman geçirildiğini, oradakilerden duyduk. Bunun üzerine orada kamp yapmaya karar verdik. Çünkü gölün meşhur beyaz sahilleri o uzak kenarlarda daha bir yoğun ve daha bir güzel. Çadır kurmak için araştırma yaptığımız yerde hiç çadır olmayışı bizi tedirgin etti ancak çadırımızı kurduktan sonar yanımıza 12 çadır daha kuruldu. Herkes birinin çadır kurmasını bekliyormuş meğerse.

Doğa Güzelliği

(Araç girişi zamanında bozulan yolun resmi. Burayı böyle görünce çok üzülmüştüm.)

Temizlik ve doğallığı sebebiyle göl kenarına araç girişi yasak. Araçlarınızı gölün arkasında bulunan otoparka park edip yürüyerek göl kenarına geliyorsunuz. Yumuşacık kumlar bir dönem gelen arabaların etkisiyle taş gibi olmuş ve güzelliğini kaybetmiş bu sebeple Salda Gölü yakınına artık araç girişine izin verilmiyor. Yürüdüğünüz mesafede çok değil 100 Metre falan. Suyu soğuk ama yavaş girmeye çalışırsanız. Ben koşarak girebildim sonrasında alışmıştım. 50-60 Metre ileride bile su belinize geliyor. Tabii altı balçık gibi olduğu için çok açılmamakta fayda var.

Gündüzleri sıcak, akşamları titretecek soğuklukta. Bizim gittiğimiz dönem Antalya’dan 32 dereceyle gelmiştik. Çok üşümemize rağmen doğal güzellik bozulmasın diye ateş yakmadık. Yaklaşık 3-4 çadır birleştik ve sohbet etmeye başladık saat gece 3’e geliyordu artık soğuktan uyumak istedik.

 

Hava karardıktan sonra etrafta hiç ışık görünmüyor. Ve bu zaman başınızı yukarı kaldırdığınızda sadece Samanyolu ışıklarını görüyorsunuz. Rengarenk yıldızları ilk defa burada bu kadar net gördüm. Boynumun ağrısından duramayana kadar gökyüzüne baktım. Samanyolu çok yakınınızda gibi görünüyor. Hayranlıkla izledik…

Göl çevresinde gezinti yaparken yakın zamanda evlenme teklifi yapılmış bir yerde gördük. Hemen fotoğraf çekindik tabii..

Kesinlikle gidilmesi, görülmesi gereken bir yer olduğunu düşünüyorum. Kirletilmeden bakirliğini kaybetmeden önce kesinlikle Burdur Salda Gölü’nü ziyaret edin ve imkânınız varsa en az bir gece kamp yapın!

admin

Siz bu satırları okurken, ben çok uzaklarda olacağım. Şaka şaka nereye gidersem gideyim ben hep buralardayım. En güzel çadır kamp alanlarını geziyorum, inceliyorum ve yazıyorum. Instagramdan takip etmeyi unutmayın. @hepkampyapsak

2 yorum