Nevşehir Panorama Camping İnceleme ve Gezi Rehberi | Kapadokya Gezilecek Yerler | Hep Kamp Yapsak

Nevşehir Panorama Camping İnceleme ve Gezi Rehberi

Panorama Camping - Kapadokya

Kapadokya’da gün doğumunu seyredebilmek için gece saat 02:00’da Ankara’dan yola çıktık. Güzergahımız Panorama Camping. Geçmişi 40 yıl öncesine dayanan bu kamp alanı hakkında detaylı bir inceleme yapma gereği duyduk. Kapadokya çadır kamp alanları içerisinde Panorama Camping ‘in ayrı bir yeri var. Sabaha karşı 5 gibi kamp alanına geldik. Biz geldiğimizde 20 çadır falan vardı. Interrail Türkiye Yalova Kampı ile aynı tarihe denk geldiği için kamp alanı çok dolu değildi.

Kamp alanı içerisinde 4 adet ayrı kamp bölgesi mevcut. Toplamda 150-200 çadır kapasiteli bir kamp alanı Panorama Camping. Bu bölgeler teras olarak ayrılıyor. Teras bölgesi toplamda 3 adet ve manzaraları muazzam. Peri bacalarına uzaklığınız 3-5 metre arası. Bütün teraslarda uygulanan kural şu şekilde; hiçbir şekilde çadırınızın önüne başka bir çadır kurulmuyor. Manzaranız kapanmıyor.

Hava durumuna dikkat çekmek istiyorum çünkü kamp alanı içerisinde derece fark edebiliyor. Yukarı seyir terasları, alt kısımlarda bulunan kamp alanlarına göre çok daha soğuk oluyor. Alt kısımlarda bulunan kamp alanlarını tavsiye etmiyorum çünkü manzarası yok denecek kadar az. Ağaçlar içerisinde bulunuyor. Bu yüzden bu bölgede hava sıcaklığı çok daha iyi. Ancak seyir teraslarının bulunduğu bölgede çevreniz açık olduğu için rüzgar alıyor. Kamp alanı içerisinde ateş yakmak serbest olduğu için hayatınız kurtuluyor diyebilirim. Burada ateş yakmak için hazır variller bulunuyor.

Panorama Camping – Kapadokya

Sabah 5-6 gibi hava balonları teras bölgelerinin hemen altından yükselmeye başlıyor ve size görsel bir şölen sunuyor. Günün ilk ışıklarıyla yaklaşık 100 adet hava balonu peri bacaları semalarında gezintiye çıkıyor. Fotoğraf makinenizi yanınıza almayı ve alarmlarınızı saat 5’e kurmayı unutmayın. Kamp alanından çıkıp gezmek istediğinizde merkeze uzaklığınız 1.5km.

Kamp alanı içerisinde mutfak ve yemekhane mevcut. Çadırınızın önünde yemek yapmak istemiyorsanız mutfakta yemeğinizi yapıp yemekhanede yiyebilirsiniz. Bulaşık yıkama yeri mutfak içerisinde ve çok temiz.

Panorama Camping Cafe

Banyo ve Tuvalet Temizliği

Banyo ve tuvaletlerin bu kadar temiz olacağını açıkçası düşünmüyordum. Duş ve tuvaletler bu sene yenilendiği için fayansları falan sağlamdı. Kirli, paslı armatürler bulunmuyor. Gün içerisinde sürekli temizleniyor. Bu kadar temiz olmasının sebebi sahibi ve tek ilgilisi Ahmet Abi diye tanınan biri. Gayet cana yakın, sohbeti seven biri. Buraya gelenlerin çoğu Ahmet Abi için geliyor. Banyo konusuna geri dönecek olursak sıcak su sıkıntısı hiç yaşamadık.

Panorama Camping içerisinde birde havuz var ancak bizim geldiğimiz zamanda hava şartları iyi olmadığı için açık değildi. Haziranın ilk haftası gibi açılıyormuş. Panorama Camping ’in size sunduğu bir diğer hizmet ise sınırsız internet olması. Kamp alanı içerisinde sıkıntılı olarak gördüğüm şeylerden biri de trafo. Her yerde trafo bulunmuyor bu sebepten kaldığınız yere uzatma kablosu ile elektrik çekememe durumunuz var. Bizim kaldığımız terasın üst kısmında trafo vardı ve bizim kablomuz 50 metre olduğu için sorun yaşamadık.

Kapadokya’da Gezilecek Yerler

Kamp alanı merkeze çok yakın olduğu için bütün vaktinizi kamp alanında geçirmenizi önermiyorum. Buralara kadar gelmişken tarihi yerleri gezmenizde fayda var. Ben kamp alanında fazla vakit geçirmektense peribacalarını, yeraltı şehirlerini görmek istedim ve planlarımı bu yönde yaptım.

Asmalı Konak

Asmalı Konak

2000’li yılların fenomen dizisi Asmalı Konak burada çekiliyordu. Diziden sonra Nevşehir turizminde çok yüksek bir artış oldu. Nevşehir’i tanıtan diziydi diyebiliriz. Tarihi 1924’lü yıllara dayanan bu tarihi konağın içini gezmek ise sadece 3₺. Dizinin anısına konağın hemen aşağısında bir anıt bulunuyor. Asmalı Konak dizisine emek veren herkesin adının yazıldığı bu anıt önünde fotoğraf çektirmek isteyenlerden uzun kuyruklar oluşuyor.

Özkonak Yeraltı Şehri

Çok eski uygarlıkların savaşlardan, yağmacılıktan, sıcaktan ve soğuktan korunmak için yapmış oldukları bu mağaraları görmenizi kesinlikle tavsiye ederim. Özkonak Yeraltı Şehri içerisinde sadece mağara olduğunu düşünmeyin. Burada bir şehir yatıyor. Şaraphanesinden mezarlığa, oturma odasından erzak bölümlerine kadar bir çok oda ve geçitler bulunuyor. Girişleri kapatmak için yapılmış devasa silindir taşlar göz kamaştırıyor. Özkonak Yeraltı Şehri içerisinde 4 kat bulunuyor. Bu katlara ince dar bir koridor üzerinden geçiyorsunuz. Klostrofobisi olanlar hiç girmeyi denemesin zira çok kalabalık olduğunda koridor içinde 5 dakikadan fazla bekleyebiliyorsunuz. Koridorların yüksekliği en fazla 1 metre civarında.

Özkonak Yeraltı Şehri

Alt katlara indikçe oksijen seviyesi azalıyor. Daha zor nefes almaya başlıyorsunuz. Burada hayatınızı kurtaracak olan hava bacaları devreye giriyor. Yerin 20-30 metre altından en tepeye kadar oluşan bu bacalar içeriye oksijen taşıyor. Özkonak Yeraltı Şehri ‘ne giriş ücretleri değişkenlik gösteriyor. Maximum kredi kartınız varsa müze site ücretsiz. 20₺ ye Öğrenci müze kartı alabilirsiniz, 50₺ ise tam müze kart ücreti. Bu ücretler 1 sene için geçerli. 1 yıl boyunca bütün müzelere bu kartlar ile ücretsiz girebiliyorsunuz. Size tavsiyem İş Bankası Maximum Kredi Kartınız yoksa ve öğrenciyseniz kesinlikle müze kartı alın. Çünkü aşağıda devam edeceğim müze içine girmenizi öneririm.

Özkonak Yeraltı Şehri Nasıl Gidilir?

Nevşehir Merkeze uzaklığı 35KM olan ve Anavos’a bağlı olan Özkonak Yeraltı Şehri, Özkonak Kasabasında bulunuyor. Avanos’a uzaklığı 14KM.

Kendi aracınızla gelecekseniz Nevşehir-Avanos üzerinden Özkonak tarafına dönüyorsunuz. Tabelalar sizi yönlendiriyor zaten.

Eğer ki toplu taşıma ile buraya gelecekseniz şehir merkezinde bulunan tur otobüsleri ile buraya gelebilirsiniz.

Kaymaklı Yeraltı Şehri

Burası tam bir yeraltı şehri. Her yeri labirent ve 8 kattan oluşuyor. O dönemde hayvancılık çok yaygın olduğu için ilk iki katlar hep ahır olarak kullanılmış. Bunun sebebi de alt katlara hayvanları götürmenin çok zor olması. Çok büyük olan bu yeraltı şehrini gezmesi 1 saate yakın sürüyor. Daha fazla katı olduğu ama halen oralara ulaşamadıkları söyleniyor. Kaymaklı Yeraltı Şehri içerisinde bir çok türden oda bulunuyor. Oturma odası, ahır, mezarlık ve kilise bunlardan bazıları. Özkonak Yeraltı Şehri içinde gördüğümüz ince dar tünellerin burada iki kat uzunlukta olanları var. Özellikle alt katlara inerken oksijen miktarının azalmasından dolayı biraz sorun yaşadık. Kesinlikle görmeniz gereken bir yer olduğunu düşünüyorum. Derinkuyu Yeraltı şehri ile birbirine bağlanmasını sağlayan bir tünel var. Bu tünel 10 KM uzunluğunda.

Kaymaklı Yeraltı Şehri’ne Nasıl Gidilir?

Nevşehir merkeze 21 KM uzaklıkta olan bu yeraltı şehri, adını bulunduğu Kaymaklı Kasabası’ndan almış.

Kaymaklı Yeraltı Şehri Ihlara yolu üzerinde yer alıyor. Girişinde büyük bir çarşı var. Buraya tur otobüsleri veya Ihlara güzergahını takip ederek ulaşabilirsiniz.

admin

Siz bu satırları okurken, ben çok uzaklarda olacağım. Şaka şaka nereye gidersem gideyim ben hep buralardayım. En güzel çadır kamp alanlarını geziyorum, inceliyorum ve yazıyorum. Instagramdan takip etmeyi unutmayın. @hepkampyapsak

Yorum yap