Nemrut Dağı Milli Parkı – Adıyaman İnceleme | Hep Kamp Yapsak En Güzel Kamp Alanları

Nemrut Dağı Milli Parkı – Adıyaman İnceleme

Nemrut Dağı Milli Parkı

Kamp yapmayı sevenlerin mutlaka bir defa gelmeleri gereken yerlerden bir tanesi de Nemrut Dağı Milli Parkı. Son derece önemli tarihi bir dokuya sahip olan bu yer anıtsal heykelleri ile insanı büyülüyor.

Bundan bin yıllar önce insanlığın bu kadar yüksek bir dağın üzerinde ne yaptıkları ya da neden burayı seçtiklerini gerçekten merak ediyorum. Sanırım onlar için kutsal olan bir yer olmalı burası. Tanrı olarak betimledikleri heykeller ve Kommagene Krallığına ait kral heykelleri bir arada. İnsanın bunlara bakarken ağzı açık kalıyor. Bir başka önemli nokta ise bu heykeller nasıl oluyor da bunca yıl çetin doğa şartlarında dayanıyor?

Nemrut Dağı Milli Parkı ‘na geldiğinizde dilerseniz çadır kurabiliyor, dilerseniz karavanınız varsa karavanlar için ayrılmış bölümde konaklama yapabiliyorsunuz. Buranın en büyük ve insanları çeken en önemli özelliği ise insanların güneşin doğuşunu seyretmeleri. Biz de bunun için akşam erken yattık ve sabah 04:30’dan itibaren güneşin doğmasını beklemeye başladık. Deniz seviyesinden yüksek bir noktada olduğumuzdan dolayı burada güneş doğmadan önce havada yarattığı renk cümbüşünü daha iyi gözlemleyebiliyorsunuz. Bu muhteşem bir deneyim.


Her Türlü Hizmet Mevcut

Buraya gelirken yanınızda çadır getirmenize gerek yok. Buranın görsel mimarisine uygun şekilde inşa edilmiş konaklama yerlerinde de kalabiliyorsunuz. Misafirler için her türlü hizmet düşünülmüş. Yüzme havuzundan tutun, restoran, duşlar ve pek çok hizmet mevcut.

Nemrut Dağı Milli Parkı ’na geldiğinizde yapılacak birçok etkinlik var. Konaklama yapan turistlere özel olarak kuş gözlem turları düzenlenmekte ki, burada çok fazla çeşitte kuş görebilmek mümkün. Bununla birlikte yine çok yakında bulunan Karakuş Tümülüs’ü de ziyaret edilebilir.

Buraya gelmek için Adıyaman merkezden Kahta’ya gelen minibüsleri kullanabilirsiniz. Kahta’ya geldikten sonra buradan da servislerle Nemrut Dağı Milli Parkı’na ulaşıyorsunuz. Adıyaman merkez ve Kahta arası yaklaşık 50 kilometre.

bugraunver

Yorum yap