Kutup Yıldızı İle Yön Bulma | Hep Kamp Yapsak En Güzel Kamp Alanları

Kutup Yıldızı İle Yön Bulma

Gezegenimizin kuzey kutup noktasından geçen hayali eksen çizgisi kutup yıldızının çok yakınından geçtiği için gezegenler ve yıldızlar dünyanın kendi ekseni etrafında dönüşünden dolayı hareket halindeyken kutup yıldızı sabit kalıyor. Bu bilgi ışığında gökyüzünün açık olduğu günlerde yönünüzü kaybettiğinizde kutup yıldızı ile yön bulma hakkında bilginiz varsa yönünüzü bulmak sizin için çocuk oyuncağı olacaktır.

Kutup Yıldızı’nı Nasıl Bulacağız?

Kutup Yıldızı’nı gökyüzündeki milyarlarca yıldız arasından bulmak pek kolay gibi görünmese de gökyüzündeki en parlak 46. yıldız olduğunu, hatta bulunduğu bölgedeki en parlak yıldızın Kutup Yıldızı olduğunu bilmek işinizi kolaylaştıracaktır.
Gözünüzü kamaştıran onca yıldız arasında en parlak olanı seçmekte siz de benim gibi zorlanıyorsanız, birkaç ipucum var.

Öncelikle geziniz sırasında Güneş’in hareketlerini ve çevreyi sürekli gözüyor olmalısınız. Güneş’in hangi yönden battığını aklınızda tutup Güneş tamamen batıp yıldızlar görünmeye başladığında bu yönü sol tarafınıza aldığınızda baktığınız yönde olacaktır.

Kutup Yıldızı ile yön bulma çalışması içindeyken takım yıldızlarını ve bunların arasındaki mesafeyi de kullanabilirsiniz. Bu takım yıldızları Büyük Ayı, Küçük Ayı ve Cassiopeia. Büyük Ayı takım yıldızı bildiğiniz üzere köşeli bir tava gibi. Bu tavanın uç kısmında Merak ve Dabne yıldızları var. Bu iki güzel yıldız arasındaki mesafenin 5 katı kadar uzakta ise parıl parıl parlayan Kutup Yıldızı. Kutup Yıldızı ile Cassiopeia takım yıldızı arasındaki uzaklığın, Büyük Ayı ile arasındaki uzaklığa eşit olduğunu bilmenizde de yarar var.

Ne Kadar Yüksekte?

Kutup Yıldızı İle Yön Bulma

Kutup Yıldızı ile yön bulma için bir diğer ipucu ise bulunduğumuz enleme göre Kutup Yıldızı’nı ararken ne kadar yükseğe bakmamız gerektiğidir. Ankara’da 39 enlemindeyken Kutup Yıldızı yere 39 açıyla duracaktır. Bu durumda orta yükseklikte bulunacağını söyleyebiliriz.

Dünya’nın Her Yerinde Yön Bulurken Kutup Yıldızından Yararlanılabilir Mi?

Kutup Yıldızı’nın yere çok yakınken yer şekilleri görünmesini engeller, çok uzakken de doğrultunun saptanmasında zorluklar yaşanır. Bu yüzden ekvator ve kutuplarda Kutup Yıldızı ile yön bulma biraz güçleşir.
Kutup Yıldızı Dünya’nın ekseninin kuzey tarafında olduğundan dolayı yalnızca kuzey yarım kürede iken Kutup Yıldızı ile yön bulma mümkündür.

admin

Siz bu satırları okurken, ben çok uzaklarda olacağım. Şaka şaka nereye gidersem gideyim ben hep buralardayım. En güzel çadır kamp alanlarını geziyorum, inceliyorum ve yazıyorum. Instagramdan takip etmeyi unutmayın. @hepkampyapsak

1 Yorum