Kışlık Kamp Çadırı Nasıl Alınmalı ? | Hep Kamp Yapsak En Güzel Kamp Alanları

Kışlık Kamp Çadırı Nasıl Alınmalı ?

Kış kampı kamp sevenler için diğer mevsimlere nazaran kış mevsiminde yaptıkları kampın vereceği haz daha fazladır. İlgisi olandan daha fazla rağbet görmeyen kış kampları için en büyük sorun ekipman olmaktadır. Soğuk havaları sevenlerin bu mevsimde yapacakları kamplarda daha dikkatli olmak, sevdikleri mevsimin onlar için acı sonuçlar doğurmaması adına önemli olabilmektedir.

Kamp için temel ihtiyacımız olan uyku tulumu, mat ve çadır ekipmanlarımızdan kış kampına uygun çadırın hangisi olması gerektiği kafa karışıklığına yol açabilmektedir. Yazın kullanılan çadırın, kışın sizi koruyamayacağını ön görmek gerekirken, mevsimine uygun, kış kamplarına dayanıklı, kış kampı için üretilen çadırların tercih edilmesi gerekir.

Kış Kampı İçin 4 veya 5 Mevsim Çadır

 

Kış kampı yaparken, kış mevsimine veya daha extrem derecedeki koşullara dayanıklı çadır seçmemiz gerekmektedir. 4 mevsim çadır adından da anlaşılacağı üzere her mevsime dayanıklı olmakla beraber 5 mevsim çadırlar, yüksek irtifada, kar fırtınalarında ve yoğun kar yağan yerlerdeki kamplar için düşünülen çadırlardır.

Kışlık kamp için seçeceğimiz çadırın kaliteli olması gerekir. Dış tentesinin kalınlığından alt tentesinin kalınlığına kadar ve su geçirmezliğine kadar dikkat etmemiz gereken çadır seçimlerimizde alt tarafın en az 3 mm ve üst tentesinin de 5 mm olması gerektiğini söyleyenler vardır. Rüzgarlara karşı korunmamız için de pollerimizin kalın ve alüminyumdan üretilmiş olması yine tavsiyeler arasındadır.

Kış kampı çadırları için bir başka konu ise havalandırmadır. Havalandırmalarının açık ve sıkıntısız olduğuna dikkat etmemiz gerekmektedir. Eğer havalandırmasında sıkıntı varsa içeride yapacağımız nefes alış verişleriyle çadırımız nemlenip eşyalarımızın ıslak olmasına neden olabilmektedir.

Kış Kampı İçin Çadır Ağırlığı

 

Kış kamplarında mevsim şartlarından dolayı araba girilen bölge pek olmadığı için çadırı sırtımızda taşıyacağımız unutulmamalıdır. Hele ki yüksek irtifalarda yapacağımız kamplarda ağırlık daha fazla önemli olabilmektedir. Bu sebeple alacağımız çadırın ağırlığına da dikkat ederek almamız, mevsim şartlarının oluşturduğu sıkıntılı havalarda yürümemizde kolaylık sağlayabilmektedir.

admin

Siz bu satırları okurken, ben çok uzaklarda olacağım. Şaka şaka nereye gidersem gideyim ben hep buralardayım. En güzel çadır kamp alanlarını geziyorum, inceliyorum ve yazıyorum. Instagramdan takip etmeyi unutmayın. @hepkampyapsak

Yorum yap