Kış Kamplarında Hipotermi Tehlikesi!

Hipotermi, her mevsimi ayrı güzel olan ülkemizde doğa sporları yaparken dikkat edilmesi gerekenlerin başında gelmektedir. Özellikle kış aylarında yapılan kamplar veya diğer doğa sporları görsel açıdan bizi tatmin etmiş olsa bile, soğuk dikkate alınmadığı takdirde bizi zor durumda bırakabilmektedir.

Hipotermi Nedir?

 

Hipotermide soğuk havanın korkulan sonucu olan, vücut sıcaklığının 35 °C nin altına inmesiyle kas ve beyinsel işlevlerin bozulmasına neden olan, ileri seviyelerde kişinin hayatını kaybetmesine bile yol açan olaydır. Hipotermi, genelde kar, yağmur, soğuk havalara uzun süre mazur kalındığında görülmektedir.

Hipotermi Çeşitleri Nelerdir?

1-Hafif Hipotermi: 37 °C olan vücut ısınızın 35-32°C nin altına inmesi sonucu oluşan hipotermi çeşididir. Eller, ayaklar, kulak, burun gibi kan akımının azaldığı vücudun uç noktalarının acıyacak derecede üşümesi yaygın bir belirtidir.

35-34°C de yürüme hızında düşme gerçekleşip, duyarsızlık ve bilinç bulanıklığı oluşur. 34-32°C de yavaş konuşma ve düşünme, hafıza kaybı ve düşme oluşur. Bu durumda kişi şiddetli hipotermiye geçmeden önlemlerin alınması gerekmektedir.

Isınmamış bir insanın korunmasız olarak soğuk ortama çıkması hipotermiye girmesini kolaylaştırmaktadır. Kişiye daha fazla giysi giydirilerek daha fazla ısı kaybını önlenmelidir. Islak giysileri çıkartılarak kuru giysiler giydirilmeli ve rüzgarın etkisinden de korunmalıdır. Bilinci açık kişileri protein ve kalori olarak zengin besinler ve ılık şekerli içecekler verilmelidir.

2-Orta Hipotermi: 37°C olan vücut ısınızın 32-28°C nin altına inmesi sonucu oluşan hipotermi çeşididir. 32-30°Cde hafif hipotermiye göre biraz daha sıkıntılı bu durumda, hastanın vücut fonksiyonları yavaşlamaya başlamıştır. Vücutta titremenin durması, kaslarda sertleşme, mantıksız davranışlar ve ayakta duramama gözlemlenmektedir. 30-28°C arasında yarı baygınlık, ciddi kas sertleşmesiyle birlikte filiform nabız denen kalp atış seviyesinin 130 un üzerine çıkarak atması durumu görülmektedir.

3-Ağır Hipotermi:37 °C olan vücut ısınızın 28°C nin altına inmesi sonucu oluşan hipotermi çeşididir. Kalp karıncığının çok fazla ve düzensiz atması ve baygınlık oluşur. 20°C civarında kalbin durması sonucu ölüm ve 20-19°C de ise beyin ölümü görülür.

Şiddetli hipotermiye geçişin belirtilerinden bir tanesi titremenin yavaşlaması ve durmasıdır. Vücut sıcaklığı düştükçe titreme yavaşlar ve sıcaklığın biraz daha düşmesiyle durur. Diğer bir belirti ise kişinin soğuktan korunmaya çalışmamasıdır. Bu iki belirti en sık rastlanan belirtilerdir. Bu belirtilere gelmeden kişiye müdahale etmek kötü sonuçlar oluşmaması için önemlidir.

Şiddetli hipotermiye giren kişiler kendi vücut ısılarını ısıtamamaktadırlar. Bu nedenle başka bir dış kaynakla ısı transferi yapılarak vücudun merkezinin ısıtılması gerekilmektedir. Bu noktada ilk ısınan organ kalp olacak ve düzensiz ve hızlı kalp atışının önüne geçilebilecektir. Kişinin dış etkenlerden korunma amaçlı çadırın veya tulumun içine alınması gerekmektedir. Boyun, koltuk altı, göğüs ve bacaklara konulan 40-45°C deki su şişeleri etkili ısınma yöntemlerinden bir tanedir. Ayrıca hasta kişinin tulumuna sağlıklı bir kişinin girmesi de ısı transferi sağlayabilmektedir.


admin

Siz bu satırları okurken, ben çok uzaklarda olacağım. Şaka şaka nereye gidersem gideyim ben hep buralardayım. En güzel çadır kamp alanlarını geziyorum, inceliyorum ve yazıyorum. Instagramdan takip etmeyi unutmayın. @hepkampyapsak

1 Yorum