Kış Kampı Yapılacak Yerler | Hep Kamp Yapsak En Güzel Kamp Alanları

Kış Kampı Yapılacak Yerler

Kış kampı yapmak zordur. Kış kampı yapılacak yerler için önceden araştırma yapmanız lazım. Kamp yapmayı genel anlamda yazın ve güzel havalarda severiz. Sadece bu hazzı bir tek sıcak mevsimlerde değil; en soğuk, en karlı, en sıkıntılı günlerde de yapmak isterseniz tam size göre bir rehber hazırladık. Merak etmeyin bu yazıda sizlere her insanın gittiği Yedigöller’den Abant’tan bahsetmeyeceğiz. Havalar artık ısınıyor diye düşünebilirsiniz fakat ihmal etmeyin ki yüksek dağlarda mevsim devamlı kış.

Kış kampçılığının yaz kampçılığından farkı; daha çok ekipman gerektiriyor olmasıdır. Yaz kamplarında neredeyse asla kullanılmayan kazmalar, kürekler, kaz tüyü montlar, uyku tulumları, eldivenler, bereler vb. ekipmanlar kış kamplarının olmazsa olmazları arasındadır. Kış kampı yapmak için en mühim nokta şüphesiz kamp yeri seçimidir. Yanlış zamanda yanlış kamp yeri seçimi, hele bir de fırtına ve tipiye yakalanırsanız sizleri zor durumlara sokabilir. Eğer amacınız keyif ise; kış kampına gitmeden ilk önce meteorolojik verileri ne olursa olsun inceleyip, minimum 5 günlük hava raporunu almanızı, rüzgarsız, sakin günleri tercih etmenizi tavsiye ederiz. Bolca kar var ise, çadırınızın etrafına kar duvarı örmeyi ya da çukur kazarak çadırı içine oluşturmayı ihmal etmeyin.Bu sizi rüzgardan koruyacak çadırınızın daha sıcak kalmasını elde edecektir.Kış Kampı için dikkat etmeniz gerekenleri Kış Kampı İçin Tavsiyeler yazımda anlatmıştım.Sizler için kış kampı yapılacak yerler araştırmasını derledik. Şimdiden keyifli kamplar diliyoruz.

Ilgaz Dağı | Kastamonu

Ilgaz Dağı Milli Parkı Kastamonu il sınırları içerisinde yer alır. Batı Karadeniz bölgesinin en yüksek dağıdır. Büyük Hacet zirvesi 2587 metre yüksekliği ile en yüksek doruk noktasıdır. Kış kampı yapılacak yerler için Türkiye genelinden bir çok dağcı, tur kayakçısı ve kampçıyı kendine çekmektedir. Kış dönemlerinde yaklaşık 6 ay karın eksik olmadığı bu bölgeye ulaşım için Kastamonu otobüslerine binip, Ilgaz Dağı Karayolları Tesislerinde inmelisiniz. Tesisin hemen bitişiğindeki stabilize yoldan 2 km sonra Hacet kamp alanına ulaşabilirsiniz.

Aladağlar | Niğde

Aladağlar Milli Parkı bölgesini 50’den fazla zirvesiyle şüphesiz Türkiye’nin dağcılık cenneti olarak anabiliriz. Aladağları’ın en yüksek noktası 3767 metre ile Kızılkaya zirvesidir. Ardından Büyük Demirkazık zirvesi gelir. Bu bölgede 50’den fazla 3.500 metre üzerinde zirve vardır. Dolayısıyla kış kampı yapılacak yerler listemizde olmazsa olmazdır. Bölgeye ulaşım için öncelikle Niğde’ye ardından Çamardı ilçe minibüslerine binerek Demirkazık ya da Çukurbağ köyünde inebilirsiniz. Buradan itibaren ister yaya ister traktör kiralayarak kamp bölgelerine ulaşabilirsiniz.

Erciyes Dağı | Kayseri

Kayseri il sınırları içinde kalan Erciyes Dağı 3917 metrelik yüksekliğiyle kışın kamp yapmak için ideal dağlarımızdan biridir. Dağcılar arasında “Çobanini” olarak adlandırılan kamp alanı, yaz-kış tüm kamp severlerin ilgisini çekmektedir. Bu bölge ayrıca zirve tırmanışı için gelen dağcıların da kamp alanıdır. Yaklaşık 3.000 metre rakımda yer alan bu bölgeye ulaşım için Erciyes Kayak Merkezi’nden kamp yükünüzle yaklaşık 4-5 saatlik yürüyüş yapmalısınız. Zamanınız değerli ise telesiyej ile (Zümrüt) son noktasında inip 1 saatlik yürüyüşle kamp alanına ulaşabilirsiniz.Kapadokya | Nevşehir

Kış kampı konusunda adı neredeyse hiç anılmayan fakat kış kampı yapmak için çok ideal olan yerlerden biri şüphesiz Kapadokya‘dır. Nevşehir il sınırları içerisinde kalan bu bölge özellikle turistlerin yoğun uğrak yeri olmasına rağmen kış kampları için de çok idealdir. Ancak çoğu bölgeye giriş ücretli olduğu için uygun yer bulma konusunda sıkıntı yaşayabilirsiniz. Red Valley’i tercih etmenizi öneririz. Kamp alanına ulaşım için Nevşehir il merkezinden Göreme’ye geçebilirsiniz.

Davraz Dağı | Isparta

Isparta il sınırları içerisinde yer alan Davraz Dağı 2637 metre yüksekliğiyle kış kampı yapmak için en ideal dağlarımızdan biridir. Davraz Dağı’na halk arasında “Davras” denilmektedir. Isparta’dan yaklaşık 25 dakikalık bir araç yolculuğunun ardından Davraz Kayak Merkezine ulaşabilir, buradan itibaren ister yaya ister telesiyej ile “Kır Yayla” olarak adlandırılan 1944 metre yükseklikteki düzlüğe kampınızı kurabilirsiniz. Bölge askeri amaçla da kullanıldığı için kamp konusunda İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü’nden izin almayı unutmayın.

Bozdağ | İzmir

Bozdağ, İzmir’in Ödemiş ilçesinin Bozdağ köyündedir. Kayak merkezi olan bu bölgeye İzmir’den Turgutlu yönüne doğru yaklaşık 110 km’lik araç yolculuğu ile ulaşılabilir. Torbalı, Ödemiş, Birgi güzergahı da bir diğer ulaşım alternatifidir. Antik dönemlerdeki adı Tmolos olan bu dağ, kış kampı için ideal bölgelerden biridir. Ege Bölgesinin en yüksek üçüncü noktası olan Bozdağ’ın en yüksek noktası 2159 metredir.

Murat Dağı | Kütahya

Murat Dağı, Kütahya’nın Gediz ilçesinde yer almaktadır. Termal hamamları, kayak merkezi ve piknik alanlarıyla kış kampı için hayli uygun bir alandır. Yaklaşık 2000 metre rakımıyla “Sarıçiçek Yaylası” kış kampı için en ideal yerlerden biridir. Murat Dağı’nın en yüksek noktası 2312 metredir. Ocak – Mayıs aylarında oldukça karlı olan bu bölgede hem kampınızı yapabilir hem de sıcak termal su kaplıcalarına girebilirsiniz. Kamp bölgesine ulaşım için Kütahya’nın Gediz ilçesinden Murat Dağı tabelalarını takip edebilir, yaklaşık 30 km sonra Murat Dağı’na ulaşabilirsiniz.

Işık Dağı | Ankara

Ankara’nın Kızılcahamam ilçe sınırları içerisinde kalan Işık Dağı özellikle başkente yakın olması nedeniyle pek çok kampçı tarafından tercih edilmektedir. Işık Dağı bölgesinin en yüksek noktası 2034 metredir ve üzerinde televizyon vericisi bulunur. Işık Dağı’na yakın mesafede ayrıca Karagöl bulunur, bu bölge de kamp için idealdir. Işık Dağı kamp alanına araçlarla ulaşım mümkündür, Ankara’dan Çankırı Çerkeş otobüslerine binerek, Işık Dağı sapağında inip, güney istikametine 1 saatlik yürüyüşle kamp alanına ulaşabilirsiniz.

admin

Siz bu satırları okurken, ben çok uzaklarda olacağım. Şaka şaka nereye gidersem gideyim ben hep buralardayım. En güzel çadır kamp alanlarını geziyorum, inceliyorum ve yazıyorum. Instagramdan takip etmeyi unutmayın. @hepkampyapsak

1 Yorum

  • […] Bütün gece uyuyamadık heyecandan. Beklemiyorduk çünkü. Daha gezeceğimiz yerler vardı. Kış kampı gidecektik. Karadeniz turu yapacaktık. Demekki 3 kişi gitmemiz gerekiyormuş diye geçiriyorum […]