Kış Kampı Yapacaklara Tavsiyeler | Hep Kamp Yapsak En Güzel Kamp Alanları

Kış Kampı Yapacaklara Tavsiyeler

Kış kampı, kamp yapmak isteyenlerin genellikle en son tercih ettiği mevsim kampıdır. Diğer mevsim yapılan kamplara nazaran daha çok dikkat edilmesi gereken kış kampı eğer gerekli tedbirler alınmadığı zaman bizi zor duruma sokabilmektedir.

Kış Kampı İçin Neler Yapılmalıdır?

 

Kış kampı yaparken doğru ekipman kullanmak çok önemlidir. Özellikle yaz ayları için alınan kamp ekipmanlarını kış mevsiminde denemeniz sizi çok zor durumda bırakacaktır. Ekipman seçerken özellikle kış kampları için üretilen, mevsim şartlarının size sunduğu engellere karşı dayanıklı ve sizi yarı yolda bırakmayacak, kış kampı yapmaya uygun çadır, uyku tulumu ve mat tercih etmeniz gerekmektedir.

Kış Kampı İçin Çadır Kuracağınız Alan

 

Kış kampında çadır kuracağınız alanın zeminini kardan temizlemeniz, eğer temizleyemiyorsanız çadırı kurmadan önce altındaki karları ezerek sertleştirdikten sonra çadırınızı kurmanız sizin için daha iyi olacaktır.

Çadırınızı rüzgar alan yerlere ve eğer karlı havada kamp yapacaksanız üzerinde kar birikmiş ağaç dallarının diplerine çadırınızı kurmamanız sizin için daha iyi olacaktır. Çünkü biriken kar dalları düşürebilir.

Havanın soğuk olması sebebiyle çadırınızın havalandırmasını kapatmaya kalkmayın bu içerde nem oluşturarak çadır içini ıslatacaktır. Ayrıca kıyafetlerinizi uyku tulumunun içine koymanız sabah kalktığınızda daha sıcak kıyafetleri giymenize neden olacaktır.

Kış Kampı ve Tuvalet

 

Kışın kamp yaparken, çadırınıza gidip uyumadan önce tuvaletinizi kesinlikle yapmanız gerekmektedir. Vücudunuz, idrarınızı sıcak tutmak için daha fazla enerji harcayacağından üşümenize sebep olacaktır. Bu sebeple eğer uykunuzun ortasında tuvaletiniz gelirse üşenmeyip gidip ihtiyacınızı giderin. Dışarı çıkamıyorsanız bir pet şişenin içine ihtiyacınızı giderip onu da çadırınızın içine veya uyku tulumunuzun içine koyarak sıcak su torbası etkisi de yaratabilirsiniz.

Dikkat Edilmesi Gereken Diğer Konular

 

Kış kamplarında dikkat etmemiz gereken bazı konuları yukarıda belirtmiştik. Bunların dışında kıyafetlerimizin de kış kampına uygun olması ve termal çorap ve içlik kullanmamız bizim yararımıza olacaktır. En çok soğuğu boyun bölgesinden alacağımız için boynumuzu buff gibi ekipmanlarla sıcak tutmamız yararımıza olacaktır.

Pillerimizin sıcak tutulması ve uyku esnasında kullanmak için sıcak su torbası, hipotermi tehlikesine karşı veya herhangi bir olumsuzluğa karşı alüminyum battaniye de ihtiyaç dahilinde bize çok yardımcı olabilecektir. Kış kamplarında yaşanabilecek en kötü senaryolardan biri olan hipotermi tehlikesiyle ilgili detaylı bilgiyi Kış Kamplarında Hipotermi isimli yazımızdan okuyabilirsiniz.

admin

Siz bu satırları okurken, ben çok uzaklarda olacağım. Şaka şaka nereye gidersem gideyim ben hep buralardayım. En güzel çadır kamp alanlarını geziyorum, inceliyorum ve yazıyorum. Instagramdan takip etmeyi unutmayın. @hepkampyapsak

1 Yorum