Kış Kampı Nasıl Yapılmalıdır? | Hep Kamp Yapsak En Güzel Kamp Alanları

Kış Kampı Nasıl Yapılmalıdır?

Kış kampı yapmak, manzara anlamında bizleri tatmin etmekle birlikte iyi hazırlanmak gerekmektedir. Bize kötü sonuçlar doğurtabilecek bu kış kamplarında daha dikkatli olarak hem ekipman anlamında iyi ekipmanlar almak bizim yararımıza olacaktır. Ayrıca kampa çıkmadan önce daha detaylı hazırlanmamız bizim için yararlı olabilmektedir. Öncelikle gideceğiniz bölgeyi iyi tanımanız ve hava şartlarını iyi bir şekilde analiz etmeniz gerekmektedir.

KIŞ KAMPINA GİTMEDEN ÖNCE HABER VERMEK 

Kış kampına gitmeden önce gideceğiniz yer için haber vermeniz gerekir. Yakınlarınızdan birine, tek seniz evinize koyacağınız bir mektup bile sizin nerede olduğunuzu kötü bir sonuçta öğrenmelerini sağlar. Gideceğiniz bölgedeki jandarmaya o bölgede kaç gün kalacağınızı bildirip geri dönüşte de döndüğünüzü teyit ettirme sizi için iyi olacaktır. Herhangi bir kaybolma vb. kötü sonuçlarda bulunmanız daha kolay olacaktır.

KIŞ KAMPI ÇADIR ALANI

 

Kış kampıyapmak için, bölgeye gittikten sonra çadırınızı kuracağınız alanı iyi belirlemeniz gerekir. Çadır kuracağınız alandaki karları temizlemek yerden soğuk almama konusunda bize biraz daha yarar sağlayacaktır. Ayrıca kar birikmiş dalların diplerinden de uzak durmanız sizin için yararlı olabilmektedir.

EŞYALARINIZI DIŞARDA BIRAKMAYIN

 

Eşyalarınızı mümkün olduğunda çadırınızın içine koymanız, eşyalarınızın donmaması için yarar sağlayacaktır. Çadır içindeki nefes alış verişiniz ve dışarıya nazaran sıcak hava eşyalarınızın donmasını engelleyebilmektedir.

Islak veya nemli kıyafetleriniz varsa tulum ve matınızın arasına koymanız, sabah giyeceğiniz kıyafetleri de tulumunuzun içine koymanız eşyalarınızı sıcak tutarak, sabah soğuk kıyafet giymemenizi sağlayabilmektedir.

Kış Kampında Yiyeceklerin Uzak Tutulması

Kış kamplarında, kokan yiyeceklerinizin ve çöplerinizin, ağzının kapanması suretiyle çadırınızdan uzak bir ağaca götürüp asmanız. Kış mevsiminde yemek arayan vahşi hayvanların sizi rahatsız etmemesini sağlayacaktır.

UYUMADAN ÖNCE

 

Uyumadan önce tuvaletiniz varsa kesinlikle yapın ve biraz yürüyüş yaparak veya kendi yerinizde ısınma hareketlerinizi yaparak vücudunuzu ısıtın ve öyle uyku tulumuna gir. Bu sayede tuluma girdiğiniz andan itibaren vücudunuz sıcak olacağından daha konforlu zaman geçirebilmektesiniz.

Sıcak su torbası yanınıza alarak veya kendiniz pet şişenin içine sıcak su doldurarak yanınıza almanız yine size konfor açısından yarar sağlayacaktır.

Kış kamplarında en büyük sorun ısınma olabilmektedir. Hipotermi tehlikesine karşı vücudunuzu sıcak tutmanız gerekir. Hafif hipotermi geçiren kişinin ıslak kıyafetlerini çıkararak kuru kıyafet giydirmek, rüzgardan korumak sıcak içecekler vermek, ayrıca kalori açısından zengin besinler vermek kişinin enerjisini koruyum vücut sıcaklığının yerine gelmesini sağlayabilmektedir.

admin

Siz bu satırları okurken, ben çok uzaklarda olacağım. Şaka şaka nereye gidersem gideyim ben hep buralardayım. En güzel çadır kamp alanlarını geziyorum, inceliyorum ve yazıyorum. Instagramdan takip etmeyi unutmayın. @hepkampyapsak

Yorum yap