Kış Kampı İçin Uyku Tulumu Seçimi | Hep Kamp Yapsak En Güzel Kamp Alanları

Kış Kampı İçin Uyku Tulumu Seçimi

Kış kampı yapmak diğer mevsimlerde yapılan kamplara göre biraz daha önem az eder. Yaz mevsiminde yaptığınız kamplar gibi olmayan kış kampında haliyle yazın kullandığınız malzemelerinizle de kış kampı yapmamanız gerekir. Bu sebeple gideceğiniz mevsim şartlarını karşılayabilecek ekipmanlar kullanmanız gerekir. Kış kampında uyku tulumu dikkatli seçilmesi gereken malzemelerin başında gelmektedir.

Kış Kampı Uyku Tulumu Dereceleri

Kış kampında uyku tulumunu seçerken öncelikle bakmamız gereken konfor dereceleridir. Bir kış kampı için Avrupa Standartlarını inceleyerek almamız gerekmektedir. Alacağınız uyku tulumunun konfor seviyesiniz minimum 0 derece olmasını göz önünde bulundurun.

  • Üst Limit: Standart bir erkeğin çok fazla terlemeden uyuyabileceği sıcaklıktır derecesidir.

(Başlık ve fermuarların açık bir şekilde ve kolların dışarıda uyunduğu kabul edilir.)

  • Konfor:  Standart bir kadının rahat ve konforlu uyuyabileceği sıcaklıktır derecesidir.

(Bir kat giysi ve bere giyildiği, fermuarların ve başlığın ise kapalı şekilde uyunduğu kabul edilir.)

  • Alt Limit: Standart bir erkeğin cenin pozisyonu alarak sekiz saat boyunca uyuyabileceği sıcaklıktır derecesidir.
  • Ekstrem:Standart bir kadının altı saat boyunca hipotermiden ölüm tehlikesi geçirmeyeceği sıcaklıktır derecesidir.

Bu standartlara göre gideceğiniz yerin dereceleri de göz önünde bulundurarak uyku tulumunu seçmeniz gerekir. Örneğin, normal bir kış kampında konfor derecesi -5 – -10 derece ideal olabilirken. Rüzgarlı ve dağlarda yapılan kış kamplarında belirleyeceğimiz değer -20 ve -30 derece olabilmektedir.

Uyku Tulumu Dolgu Malzemesi

Temelde iki temel dolgu malzemesi olan uyku tulumlarında dağlarda ve karlı havalarda, yüksek irtifada yapılan kamplarda genelde kaz tüyü uyku tulumları seçilmektedir. Daha hafif olan ve diğer dolgu malzemesi olan sentetik kaz tüylerine göre daha sıcak tutan bu kaz tüyü uyku tulumları, sentetik tulumlara göre daha pahalıdır. Islandığı zaman kuruması zaman alan kaz tüyü uyku tulumlarını kamplarda dikkatli kullanmamız gerekir.

Kış kampı için seçeceğimiz bir diğer uyku tulumu da ıslandığı zaman daha az ısı özelliğini kaybeden sentetik uyku tulumu, ısı özelliğine göre daha az konfora sahiptir. Daha ucuz olan bu tulumlar kış kampları için, gidilen yerin özelliklerine göre  -10 ve -30 derece arasında  değişmektedir.

admin

Siz bu satırları okurken, ben çok uzaklarda olacağım. Şaka şaka nereye gidersem gideyim ben hep buralardayım. En güzel çadır kamp alanlarını geziyorum, inceliyorum ve yazıyorum. Instagramdan takip etmeyi unutmayın. @hepkampyapsak

Yorum yap