Kış Kampı İçin Tavsiyeler | Hep Kamp Yapsak En Güzel Kamp Alanları

Kış Kampı İçin Tavsiyeler

Malum kış yaklaşıyor. Kış kampı çoğu kampçının bile çekinerek baktığı bir dönemdir. Bunun sebebi illaki soğuk olmasıdır. Ama şimdi vereceğimiz bilgilerle kış kamplarınızı eziyet olmaktan çıkarıp daha keyif alabileceğiniz hale getirebilirsiniz.

 

MALZEME SEÇİMİ

 

Her şeyden önce barınma gelir. Yanınızda götüreceğiniz çadırın sert hava koşullarına dayanabilecek güçte olması gerekir. Kamp yapacağınız yerin hava şartlarına göre 4 mevsim veya 5 mevsim çadır türünü tercih etmelisiniz. Bu çadır türleri soğuğu geçirmediği gibi suya da daha çok dayanıklıdır. Yüksek yerlerde kamp yapmak istiyorsanız o zaman kesinlikle 5 mevsim çadır almalısınız. Ama bu iş sadece çadırla bitmiyor maalesef.
Uyku tulumu seçimi çok çok önemlidir. Ne kadar çadırınız soğuk hava şartlarına dayanıklı olsa da, gece saatlerinde rüzgar şiddetini arttıracak ve vücut ısınızı düşürecektir. Bunun için “Şu uyku tulumu daha iyidir” diye bir şey söylemek çok yanlış olur. Çünkü kamp yapacağınız yere göre bu değerler değişiklik gösterir. A kamp alanında üşürken B kamp alanında terleyebilirsiniz ama ortalama olarak -5 ila -10 dereceye kadar dayanıklı olması sizin bir çok kamp alanında konforlu olmanızı sağlayacaktır.

ÇADIR KURACAĞINIZ ALAN ÇOK ÖNEMLİ

 Çadırınızı asla rüzgar alan bir yere kurmayın. Bölgede kar varsa çadırınızın önüne kardan bir duvar yapabilirsiniz bu sizi bir nebze de olsa rüzgardan koruyacaktır. Eğer birkaç çadır kamp yapmaya gittiyseniz, çadırı 5 mevsimlik olan veya rüzgara en dayanıklı olan çadır ön tarafa geçsin ve diğer çadırlara barikat yapsın.

İkinci konu çadırınızı asla karın üzerine kurmayın. Çadırınızı kuracağınız yeri önce ezerek düzleştirin. Yumuşak zemine çadır kurmanız ilerleyen saatlerde çadırın düzeninin bozulmasına ve size tekrar çadır kurma işi çıkarmasına neden olur. Zemini düzeltmeniz ayrıca karın altında kalmış olan dal parçalarının ortaya çıkararak çadırınıza zarar verme olasılığını düşürür.

 

En önemli konulardan biride asla ağaç altı yerlere çadır kurmamanızdır. Kar kütleleri ağaçlardaki dallara ağır gelmeye başladığında dalar kırılır ve çadırınızın üzerine düşer. Yüksek kütleli karlar siz uyurken çadırınızın yırtılmasına ve zarar görmenize sebep olur.

 

VÜCUT SICAKLIĞINIZA DİKKAT EDİN

 

Soğuk havalarda insan vücudu ısıyı dengelemek için daha fazla enerji harcar. Bu yüzden normalden daha fazla su kaybederiz. Vakit bulduğunuz her zaman su tüketin. Karbonhidrat ağırlıklı beslenmeniz gerekiyor bunun için cebinizden fıstık, ceviz, fındık gibi kuruyemişleri eksik etmeyin.

 

Sıcak içecekler tüketmeniz vücut ısınızı dengeleyecek ve üşümenizi zorlaştıracaktır. Yanınıza alacağınız bir termos size zaman kazandıracaktır.

Terleyecek kadar kalın giyinmemeye özen gösterin. Çünkü teriniz vücudunuzda soğuyarak ileride daha çok üşmenize sebep olacaktır.

admin

Siz bu satırları okurken, ben çok uzaklarda olacağım. Şaka şaka nereye gidersem gideyim ben hep buralardayım. En güzel çadır kamp alanlarını geziyorum, inceliyorum ve yazıyorum. Instagramdan takip etmeyi unutmayın. @hepkampyapsak

1 Yorum