Kış Kampı İçin Malzeme Listesi | Hep Kamp Yapsak En Güzel Kamp Alanları

Kış Kampı İçin Malzeme Listesi

Kış kampı, bilindiği üzere sert doğa koşulları olarak diğer mevsimlere göre daha zor geçen kamp sporudur. Diğer mevsim kamplarına göre daha farklı olan kış kamplarında ekipman da diğer mevsim kamplarında kullanılan malzemelere göre farklılık göstermektedir. Engellerle karşılaşılabilen kış kamplarında özellikle ekipmanların mevsime uygun ve dayanıklı olmasına dikkat edilmesi gerekir.

Kış Kampı İçin Genel Ekipman Listesi

Kış kampı için gerekli olan eşya ve ekipmanlara bakacak olursak genel bir kamp ekipmanları dışında şu konulara dikkat edilmesi ve artı olarak alınacak ekipmanlara bakacak olursak;

  • Su geçirmeyen mevsim şartlarına uygun 4 mevsim kamp çadırı, daha zor koşullarına bağlı olarak 5 mevsim kamp çadırı tercih edilmelidir. Kış mevsiminin hafif geçtiği yerlerde 3 mevsim çadır da kullananlar bulunmaktadır. Çadır kuracağınız alanı temizlemek için ve gerekirse kar duvarı yapmak için bir el küreği tercih edilebilmektedir.
  • Uyku tulumu da en az çadır kadar önemli bir ekipmandır. Extreme derecesi en az -10 ve -15 derece olması rahat bir kamp geçirmeniz için önerilmektedir.
  • Karlı yerlerde yürümeniz kolaylaştıracak olan batonlar tercih edilebilmektedir.
  • Kış şartlarına uygun donmayan ısıtıcılar, ısıtıcı için rüzgar önlemeye yarayan paneller çantanızda bulunması sizin yararınıza olacaktır.
  • Sıcak su muhafazası için termoslar, kış kampı için tercih edilecek ekipmandır.
  • Bunlara ilave olarak ilk yardım çantası, sıcak su torbası, yedek pil, hipotermi tehlikesine karşı isteğe bağlı alüminyum yorganda düşünülebilmektedir.

Kış Kampı İçin Giyim Ekipman Listesi

Kış kampları için giyim alanında ekipman seçerken öncelikle boyun bölgesinden çok soğuk alacağımız için boyun bölgemizi sıcak tutacak buff vs. gibi ekipmanlar düşünülmelidir. Bunun yanında yün veya elyaf kar maskeleri daha sıkıntılı hava koşulları için kar gözlükleri düşünülebilmektedir.

  • Üst ve alt bölgelerimiz için mevsim şartlarına uygun su ve rüzgar geçirmeyen kıyafetler, el ve ayak ısıtıcıları da bunların yanında tercih edilebilmektedir.
  • Kış kamplarında özellikle ayakkabı konusunda dayanıklı, su geçirmeyen ayakkabılar ve mevsim şartlarını karşılayacak ayakkabılar seçmemiz gereklidir.
  • Ayakkabının üst kısmına su girmemesi için tozluk denen malzemede kış kampları için gerekli olabilmektedir.
  • İçlik almanın yanı sıra yanınızda yedek kıyafetlerde bulundurmanız her hangi bir kötü sonuçta sizi kurtarabilmektedir.

admin

Siz bu satırları okurken, ben çok uzaklarda olacağım. Şaka şaka nereye gidersem gideyim ben hep buralardayım. En güzel çadır kamp alanlarını geziyorum, inceliyorum ve yazıyorum. Instagramdan takip etmeyi unutmayın. @hepkampyapsak

Yorum yap