Kapsamlı Fransa Tur Rehberi | Hep Kamp Yapsak En Güzel Kamp Alanları

Kapsamlı Fransa Tur Rehberi

Fransa, şarap, peynir, Eyfel Kulesi ve kibirli garsonları ile meşhurdur. Çarpıcı sahil şeridi, vadiler, ormanları, plajları ile tarihi kasabaları, şatoları, uzun ve zengin bir geçmişi ile Fransa daha bir güzel. Sen Nehri kenarında piknik yapmak ya da kırsalda gezinti yaparak güzel bir gün geçirmek gibisi yoktur. Uzun tarihi geçmişi olan güzel kalıntılar, kaleler, mimari ve kültüre sahiptir.

Fransa’yı gezmek pahalıdır, anakara Avrupa’da İtalya’yı gezmek ise pahalılık açısından ikinci sırada gelir. Süper sıkı bir bütçesi olanlar, Fransa’nın sunduğu her şeyi yaşamak için zorlanabilirler. Fransa’yı olabildiğince iyi yaşayabilmek için cebinizde birkaç ekstra Euro ile Fransa’ya gittiğinizden emin olun.

Fransa’da Konaklama

Yatakhane ya da yurt tarzı yerlerde fiyatlar, ülkede nerede kalacağınıza bağlı olarak gecelik Paris’te 15-40 EUR arasında değişir. Pansiyonlarda özel odalar 75 EUR veya daha fazlaya mal olacaktır. Bütçeye uygun oteller, ücretsiz Wi-Fi ve klima bulunan çift kişilik bir oda için gecelik 60 EUR civarında başlar. Konaklama, Paris, Bordo ve Fransız Rivierası dışında daha ucuzdur. Ayrıca, Airbnb gibi hizmetler vasıtasıyla oda veya daire kiralamayı da düşünebilirsiniz. Paris gibi pahalı bir şehirde bu iyi bir düşünce olacaktır. Airbnb oranları ortak bir oda için 15 Eurodan başlar ve bütün bir daire için 45 Euroyu bulur.

Fransa’da Ne Yenir?

Fransa’da kendi yemeğinizi satın almak daha ucuz ve ülkenin mutfağını deneyimlemenin en iyi yolu olabilir. Yerel pazarlarda Fransızların yemek tarzını yansıtan birçok çeşit ekmek, peynir ve et dükkanları gibi çeşitli şeyler bulabilirsiniz. Fransızlar genel olarak bu yerel pazarlarına giderler, yiyecekler alarak yemek yaparlar. Kendi öğle yemeğinizi iki kişi için yaklaşık 10 EUR karşılığında yapabilirsiniz. Ucuz yerel mağazalarda önceden hazırlanmış sandviçlerin fiyatı 4-7 EUR civarındadır. Tersine, bir restoranda yemek, bir bardak şarap da dahil olmak üzere bir yemek için 20-35 EUR arasında mal olacak. Tüm yiyecekler için alışveriş yaparsanız, bir haftalık yiyecek için yaklaşık 45-65 EUR harcamanız gerekebilir, ancak Aldi veya Lidl gibi bir indirim marketi bulursanız, daha az ödeme yaparsınız.

Fransa’da Ulaşım Nasıl Sağlanmalı?

Fransa’yı dolaşmanın en iyi yolu trenlerdir. Ancak bu tercih pahalı olabilir. Hızlı TGV hatları (hızlı tren) ile maliyeti yüksek tutana kadar geceleme trenleri tercih edilebilir. En iyi tasarrufu sağlamak için önceden yer ayırtın. Tam seyahat edeceğiniz zamana denk getirerek gecelemeyi de trende yapabilirsiniz. Paris’ten Nice’e bir tren seyahati 160-180 Euroya mal olur. Paris’ten Strazburg’a yapılan bir tren seyahati 75-85 Euroya mal oluyor. Ancak önceden satın alırsanız, Paris-Nice 2. sınıfta yaklaşık 25 Eurodur ve Paris-Strazburg’da 25 Euro civarından başlar. 26 yaşın altındaki yolcular için tren yolculuğuna iyi indirimler yapılır. Megabus / FlixBus ile seyahat daha uzun sürüyor, ancak maliyeti düşüren farklı bir seçenektir. Örneğin Paris’ten Marsilya’ya giden bir otobüs yolculuğu 30 Euro ya da  Paris’ten Strazburg’a yapılan bir gezi 17-24 Euroya mal olur. Şehir içi ulaşım güvenilirdir ve yolculuk başına 1-3 Euro tutarında maliyetlidir. Havaalanına gidip havaalanından şehir merkezine ulaşım genellikle ekonomiktir ve kullanıcı dostudur. Charles de Gaulle’den Paris’e ulaşmak için yaklaşık 10 Euro dur. Taksiler bütçenizi zorlayacaktır, bu yüzden mümkün olduğunca kaçının.

Etkinlikler

Şarap turları günde yaklaşık 90 Euro ile en prestijli aktiviteleriniz olacaktır. Çoğu turistik ve müze giriş ücreti 9-20 Euro arasında maliyetlidir. Eyfel Kulesi’ne çıkmak 7-17 Euroya mal olacak. Versailles Sarayı ve Bahçeleri’ni ziyaret etmek 25 Euroya mal olur.

Bir pansiyonda kalıp, dışarıda az yemek yediğinizi, yemeklerin çoğunun pişirildiğini ve yerel ulaşım araçlarını kullandığınız varsayılarak önerilen bütçe yaklaşık günlük 60 Eurodur. Bütçenizi daha da aşağıya çekmek elbette sizin elinizdedir. Ancak daha lüks konaklamalar ve yeme içmenin dışarıdan yapılması bütçenizi artırmanızı gerektirecektir.

BONUS GALERİ

admin

Siz bu satırları okurken, ben çok uzaklarda olacağım. Şaka şaka nereye gidersem gideyim ben hep buralardayım. En güzel çadır kamp alanlarını geziyorum, inceliyorum ve yazıyorum. Instagramdan takip etmeyi unutmayın. @hepkampyapsak

Yorum yap