Kamp Yapacaklara Tavsiyeler | Hep Kamp Yapsak En Güzel Kamp Alanları

Kamp Yapacaklara Tavsiyeler

Kamp yaptığım yerlerde ve internet aramalarında ilk kez kamp yapmak isteyenlerin dikkat etmeleri gereken hususlar konusunda çok net bilgi olmadığını gördüm.

Deniz kıyısında veya Camping yerlerinde çadır kampı yapmak kolay ve güvenli olsa da doğada çadır kampı yapmak düşündüğünüzden daha çok bilgi ve beceri gerektiren bir spor dalıdır.

Kamp çantası, çadır, uyku tulumu, şişme yatak, yemek seti, kıyafet ve diğer malzemeleri tamamlamış olsanız da ilk kez güvenli alanınızdan çıkıp ormanlık bir alanda, kimsenin olmadığı bir yerde kamp yapmak fikri sizi korkutuyor mu?

Bu yazımda ilk defa kamp yapmak isteyenlere tavsiyelerimi okuyabilirsiniz. Düşüncelerinizi ve deneyimlerinizi yazının altında bulunan yorum kutusu ile bizlerle paylaşabilirsiniz.

 

Eğitim Şart!

 

Hiç bir şey göründüğü kadar basit değildir. Nasıl ki beton yığınları içinde yaşadığımız şehirlerin kuralı var ise doğada yaşamanın da bir kuralı vardır.

Kamp yapmak; doğanın kurallarına uyum sağlamak, malzemelerinizi düzgün kullanmak, rota belirlemek, güvenli ateş yakmak, vahşi hayvanlarla karşılaştığınızda neler yapmanızı bilmeniz kampçılığın temelini oluşturur.Güvenli bir şekilde kamp yapmak evinize yara almadan dönmek istiyorsanız kesinlikle Temel Kampçılık Eğitimi almalısınız. İnternetten edindiğiniz bilgilerle bu iş olmaz. Kesinlikle uzman biri tarafından eğitim almalısınız.

Eğer Üniversite okuyorsanız Dağcılık kulüplerine üye olabilirsiniz. Yok Üniversite okumuyorsanız bulunduğunuz şehirlerdeki doğa ve kampçılık derneklerine üye olabilirsiniz. Buralarda vakit geçirmeniz hem kampçı arkadaş çevresi için bir adım olur hem de temel eğitimleri pratik olarak almış olursunuz.

Yalnız Kamp Yapmayın

 

Bu benim de pek hoşuma gitmiyor. Yalnız kamp yapmanın çok sayıda faydası vardır. Kendinizi dinlemek için harika bir fırsattır. Tamamen kendinizden sorumlu olmak, canınız ne zaman isterse o zaman yürümek, çadır kurmak, yemek yemek, fotoğraf çekmek, etrafı keşfetmek gibi avantajları da göz ardı edilemez.

İlk kez kamp yapmak istiyorsanız bütün bu hayallerinizi biraz erteleyin. Cesaret ile aptallık arasındaki kalın çizginin farkına varın.

İlk kamplarını tek başına yapan insanların karşılaştığı sorunlar birbirlerinden çok farklı. Ama hemen hemen hepsinin ilk gecesi kabus gibi hikayelerle dolu. Yanlış yere çadır kurup akşam yağmurunda göle dönen çadırda biçare kalanı mı istersiniz, gece duyduğu seslerin ne olduğunu anlamadığı için korku içinde sabaha kadar tulumunun içinde titreyen mi ararsınız, çadırın önünde bıraktığı çantasını çakallara parçalatıp bütün yemeğini kaptıran mı ararsınız. Doğa düşündüğünüz kadar basit ve sevgi dolu bir yer değil.

En azından kamp yapmaya alışana kadar, aldığınız eğitimleri pekiştirene kadar yanınızda sizden daha deneyimli birisi ile kamp yapmanız kendinize olan güveninizi arttıracaktır.

Malzeme Kullanmayı Öğrenin

 

Videolarda son derece kolay görünen çadır kurmak, yemek yapmak, çanta toplamak doğada düşündüğünüz kadar basit olmayabilir. Gittiğiniz yerde sert bir rüzgarla karşılaşabilirsiniz, sert veya çamur bir zemine denk gelebilirsiniz, ocağınız tıkanabilir, kazıklarınız yamulabilir, çadırınız yırtılabilir vs…

Özellikle tek başınıza kamp yapmaya başlamadan önce kullanacağınız malzemeleri çok iyi tanımanız, çantanızı gözünüz kapalı boşaltıp doldurmanız, malzemenizi farklı şartlarda en uygun şekilde kullanabilmeniz gerekmektedir. Bir fırtına veya sağanak yağış gibi olumsuz hava şartlarında kampınızı 5 dakika gibi bir sürede toplayıp canınızı kurtarmanız gerekebilir. Çorabınıza kadar tüm malzemenizin sınırlarını, kullanım alanlarını, kullanım şeklini, gerektiği yerde tamirini iyice öğrenip tecrübe edinmeyi ihmal etmeyin.

Harita Kullanmasını Öğrenin

 

Doğada nereye gittiğinizi bilmiyorsanız kaybolursunuz. Kaybolursanız ve ne yapmanız gerektiğini de bilmiyorsanız heyecanlı, keyifli kamp aktiviteniz bir anda Amerikan gençlik filmlerindeki dramatik hikayelere dönüşebilir.

Ormanlık alanda kaybolmamak için, kaybolduğunuz zaman tekrar merkeze dönebilmek için, acil durumlarda hayatta kalabilmek için harita ve yön bilgisine sahip olmalısınız. Yazının en başında bahsettiğim gibi bu tür bilgileri de videolardan, web sitelerindeki makalelerden öğrenmeye çalışmayın. İlk başta dediğim gibi temel kampçılık ve doğa yürüyüşü eğitimi alın. Bu eğitimin içinde harita ve yön bilgisi de mutlaka yer alacaktır. Eğitim almakla kalmayın, bu bilginizi her fırsatta pekiştirin. Yanınızda harita ve pusula olmadan yola çıkmayın.

İlk Yardım Çok Önemli

 

Kamp çantanızda mutlaka ilk yardım çantası bulunmasına özen gösterin. Bu tür çantaları taşımanız tek başına sizi güvende tutmayacaktır. Temel ilk yardım ve hayat idame eğitimi almak için çaba gösterin. Fırsat buldukça normal zamanlarda aldığınız eğitimi pekiştirecek tecrübeler edinin.

İlk kez gittiğiniz yerlerin yakınlarında yaşayan insanlardan bölge ile ilgili bilgi edinmeyi alışkanlık haline getirin. Planladığınız rotayı paylaşarak fikirlerini alın. Çevredeki yaban hayatı gibi konularda bilgi edinin. En önemlisi ise gereksiz riskler almaktan uzak durun.

admin

Siz bu satırları okurken, ben çok uzaklarda olacağım. Şaka şaka nereye gidersem gideyim ben hep buralardayım. En güzel çadır kamp alanlarını geziyorum, inceliyorum ve yazıyorum. Instagramdan takip etmeyi unutmayın. @hepkampyapsak

1 Yorum