Kamp Matı Nedir? Kamp Matı Neden Önemlidir? | Hep Kamp Yapsak En Güzel Kamp Alanları

Kamp Matı Nedir? Kamp Matı Neden Önemlidir?

Kamp matı, uzun süreli yapacağımız kamplarda veya kısa süreli kamp tatillerimizde uyku sırasında bize rahatlık sağlayacak malzemelerimizdendir. Ekipman alımında diğer malzemeler kadar önemsenmese de, kamp matı olmadığı zamanlarda rahat bir uyku çekemeyeceğiniz aşikardır. Matların bize sağladığı özellikler rahat bir zemin ve yalıtımdır. Çünkü uyku zamanı geldiğinde kamp matı yok ise düz zemin üzerinde uyumanız sizi ciddi anlamda rahatsız etmekle beraber, zeminden soğuk alarak rahat bir uyku çekmenize engel olacaktır.

Kamp Matı Çeşitleri Nelerdir?

1-Köpük Kamp Matı

Kamp matı denince akla gelen ve piyasada en çok bilinen mat çeşidi olan köpük mat en çok tercih edilen mat çeşididir. Polietilen malzemeden üretilen bu köpük kamp matı size iyi bir yalıtım sağlamakla birlikte dayanıklı olmaları tercih sebeplerindendir. Diğer mat çeşitlerine göre çok ucuz olan bu matların diğer bir seçilmesine sebep özellikleri arasında, hafif olması ve bazı modellerinin alüminyumla kaplanması sebebiyle vücut ısısını korumada iyi bir yalıtım sağlamaktadır. Seçilmemesinin en büyük özellikleri arasında ise çantanızda diğer mat çeşitlerine göre çok büyük yer kaplamasıdır. Ayrıca konfor açısından da diğer matların sağladığı konforu size sunmamaktadır. Kısa ve düşük bütçeli kamplar için tercih edilmektedir.

2-Şişme Kamp Matı

Kamp matının diğer bir çeşidi olan şişme matlar, paketlerine konulduğunda çantanızda fazla yer kaplamayan, oldukça hafif ve ısı kaybını en aza indiren mat çeşididir. Genelde yaz kamplarında tercih edilen şişme matlar, günümüzde özel yalıtım malzemeleriyle kış kamplarına özel şişme matlar da bulmak mevcuttur. Özellikle dağcılık sporuyla ilgilenenlerin ilk seçimi gerek hafifliği, boyutu ve yalıtımıyla ilk tercihleri şişme matlardan yana kullanmaktadırlar.

Şişme kamp matı genellikle hava deliğinde üfleyerek şişirebileceğiniz matlardan olup bazı matlar ayak pompası veya üfleme aparatıyla da şişirilebilmektedir.

Şişme matların bütün mevsimler için olanlarını bulabilmektesiniz. Mevsimler arttıkça fiyatları da artan şişme matların konforu, yalıtımı, hacmi ve ağırlığı da fiyatlarına göre değişmektedir.

3-Kendiliğinden Şişen Kamp Matı

Kamp matının başka bir çeşidi olan, adından da anlaşılabileceği gibi kendiliğinden şişen mattır. Bu matı serdiğinizden itibaren birkaç dakika içinde yüzde 85 civarı kendiliğinden şişmektedirler. Kalan kısmını da kendi rahatlığınıza göre siz şişirebilmektesiniz. Kolaylıkla kurulup toplanabilen ve isteğinize göre şişirilip sertleşebilen bu matlar konfor ve yalıtım olarak diğer matlara göre çok iyidirler. Fiyat olarak da diğer matlara göre pahalıdırlar. En büyük dezavantajı ağırlığı olan bu kendiliğinden şişen matlar genelde araçlı tatillerde kullanılmakta olup eğer seyahatiniz sırasında bolca yürüyecekseniz tercih etmemeniz önerilmektedir.

Kamp Matı Olarak Hangisini Seçmeliyim?

Kamp için mat seçimi yaparken şu sorulara cevap vererek verdiğiniz cevaplar doğrultusunda size en uygun matı bulabilirsiniz.

  • Hangi mevsim kampa gideceksiniz?
  • Araçla mı yoksa yaya olarak mı seyahat edeceksiniz?
  • Konfor derecesi sizin için çok önemli mi?
  • Ağırlık olarak toplam ağırlığınıza ne kadar etki sağlıyor?

En önemlisi ise bütçenizi çok zorlamayacak bir mat seçmeniz gerekmektedir. Araç ile seyahat ediyorsanız isterseniz ağırlığa önem vermeyip konfora önem verebilirsiniz. Yaya olarak yaptığınız seyahatlerde ise daha çok hafif ve az yer kaplayan matları tercih etmeniz gerekebilmektedir.

Mat seçerken süreli yapılan kamplarda bütçenizi zorlamayarak daha az konforlu uygun matlar seçmekle beraber uzun süreli kamplarda konfor açısından daha iyi matları seçmeniz sizin için daha iyi olabilmektedir.

admin

Siz bu satırları okurken, ben çok uzaklarda olacağım. Şaka şaka nereye gidersem gideyim ben hep buralardayım. En güzel çadır kamp alanlarını geziyorum, inceliyorum ve yazıyorum. Instagramdan takip etmeyi unutmayın. @hepkampyapsak

Yorum yap