Kabak Koyu | Hep Kamp Yapsak En Güzel Kamp Alanları

Kabak Koyu

Dünya gezginlerince “Dünyanın en güzel ilk beş yerinden biri” olarak anılır Kabak Koyu. İçinde kurulan kampların çoğunun işletmecileri büyük kent yaşamından vazgeçmiştir. Hayatlarını daha sağlıklı ve alternatif bir halde yaşamak isteyen eğitimli, kültürlü kişilerden oluşuyor.

Kabak Koyu, kent yaşamının koşturmacasından, görüntü ve ses kirliliğinden uzaklaşmak, doğaya yakın olmak isteyenler için muhteşem bir inziva ortamı sunar. Bu inzivayı tecrübe etmek isteyenlere de lüksü aratmayan bir özenle hizmet veren bir dinlenme bölgesidir. Hem dokunulmamış güzelliği hem de tarihsel özellikleriyle dünyanın en özel birkaç bölgesi içindedir Kabak Koyu. Her yıl yerli yabancı yüzlerce kişi ziyaret ediyor. Kabak koyu çadır kampı için biçilmiş bir kaftandır.

KABAK KOYU’NDA GÖRÜLECEK YERLER

Kelebekler Vadisi
Gökkuşağının ötesinde, yükseklerde bir yer kelebekler vadisi. Masal diyarından gerçek dünyaya verilen en hususi hediyelerden biridir. Fethiye Ölüdeniz’e 5 km uzaklıktadır. Çevresindeki averaj 350 m yükseklikteki dağlarla izole bir yapıya sahip olan vadi, yaz-kış akan ufak şelalesi, tertemiz denizi ve yeşilin tonlarıyla karışan, renkli çiçekleriyle değişik bir atmosfere sahiptir. Kelebekler Vadisi hakkında daha fazla bilgiyi Fethiye Çadır Kamp Alanları makalemden okuyabilirsiniz.

Kelebekler Vadisi‘nde Vadinin diplerine meydana getirilen seyahat esnasında dalga seslerinden uzaklaştıkça çağıltıları yükselen dere, vadinin ortasından geçerek Akdeniz’e ulaşır. Kelebekler Vadisi’nin iki mühim karakteristik özelliği var. Bunların birincisi insana aciz hissi veren ürpertici dik ve yükseklikte kayalıklar ve batı rüzgarlarına açık bir deniz ufkuyla dış dünyadan yalıtılmış ve soyutlanmışlık. Diğeri, kumsalından şelalesine, kaya peyzajlarından batan gün seremonisine, tarihinden kelebeğine pek oldukça özelliğin 100 dekar alanda, hep bir arada sunulmuş olması.

Dünyada nadir rastlanan kaplan kelebeklerinin yaşam alanı haline gelen vadide, çadır ve bungalovlarda konaklayarak, yetiştirilen organik ürünlerle ekolojik bir yaşam sürebilirsiniz.

Kabak Koyu
Kabak Koyu, Ölüdeniz’den Güney istikametine doğru ilerleyen Likya Yolu’nun durak noktalarından biridir. Ulaşım iki şekilde gerçekleşir: Ölüdeniz’den kalkan Faralya dolmuşlarıyla ya da yakın bir koydan kiralanacak tekneyle. Aracınızla ya da dolmuşla tepenin yamacındaki stabilize yoldan son sürat ilerlerken yolu mu gözlesek yoksa Ölüdeniz’in o soluk kesecek manzarasını mı seyre dalsak diye ikilem yaşayabilirsiniz. Mavi ile yeşilin dansından oluşan eşi olmayan görünüm size içine çekecek ve yolun iyi mi geçtiğinin farkına bile varmayacaksınız.

Faralya

Ormanlarla kaplı bir tepenin başından denizi görme hayaliniz var ise, peşinden götürür Faralya sizi. Aniden bozulmamış organik ortamı içinde bulursunuz kendinizi.
SİT alanı kapsamındaki bu yörede, karşınıza her an bir lahit ya da tarihten başka bir kalıntı çıkıveriyor. Faralya’nın girişindeki Hisar Mahallesi’nden Kelebekler Vadisi’nin önünde uzanmış deniz görünürken, Orta Mahalle Aktaş Plajı’na bakıyor, Kabak Mahallesi ise Kabak Koyu’nun tepelerinde yer ediniyor.

Kabak Koyu’nda yapılabilecek en güzel şey, herkesi ve her şeyi geride bırakmak ve orada geçirdiğiniz her anın tadını çıkarmak. Tabiat, hamek ve deniz üçlüsü; buranın bir ritüeli. Salaş giysilerle bir ağaç altında uyuklayabilir, ağaçlardaki sincapların fotoğraflarını çekebilir, geceleri ağustos böceklerinin şarkılarına eşlik edebilirsiniz.Kim bilir ilk kez karşılaşacağınız bir oldukça yeni aktiviteyle kabak’ta tanışacaksınız…Aladere Şelaleleri Gezisi 

Bu rotada hem karşınıza çıkan kaya duvarlarında ufak tırmanışlar yaparak, hem de şelalelerde ve ufak gölcüklerde serinleyerek güzel bir yürüyüş yapabilirsiniz. Zamanı Likya Yolu rotasından meydana getirilen dönüş yolculuğunda ise ortalama 2500 senelik bir tarihe tanıklık edebilirsiniz.

Doğa Yürüyüşü 

Bir koy düşünün; alabildiğine sessiz organik ve bakir, o şekilde ki yeşilin bittiği yerde başlamış olan renk berrak turkuaz. Sessiz, sakin, rahat bir dinlence düşleyenler için tabiatın tüm cömertliğini sergilediği bu yer, Likya Yolu üstünde bulunan Kabak Koyu’dur. Etrafını çevreleyen yüksek kayalarca korunan bu yer, birinci derecede organik SİT alanı. Koya ulaşmak pek kolay değil; bu da buranın niçin bu kadar bakir kaldığını açıklıyor: Ölüdeniz’in 16 km doğusunda bulunan bu vadiye, sadece Faralya Köyü’nün Kabak Mahallesi’nden meydana getirilen ortalama 20 dakikalık bir yürüyüş ya da kısa bir traktör yolculuğu sonrası varabiliyorsunuz. Seçiminizi yürüyüşten yana kullanırsanız, size muhteşem bir tabiat manzarası birlikte rol alıyor seyahat süresince.

 

Haritadaki adıyla Gemile, Fethiyeliler’in ona taktığı isimle Kabak Koyu. 200 metrelik kumsalı, cam şeklinde turkuaz denizi, kayaların üstünden süzülerek akan Aladere Şelaleleri, çam ve ardıç ağaçlarından oluşan ormanlarıyla tabiatın rahatlık için bir araya getirebileceği her şey burada mevcut. Dönemin oldukça daha ağır işlediği bu koyda, nefes aldığınız her saniyeyi fark edeceğinize güvenilir olun.

admin

Siz bu satırları okurken, ben çok uzaklarda olacağım. Şaka şaka nereye gidersem gideyim ben hep buralardayım. En güzel çadır kamp alanlarını geziyorum, inceliyorum ve yazıyorum. Instagramdan takip etmeyi unutmayın. @hepkampyapsak

Yorum yap