Hamak Nasıl Kurulur? | Hep Kamp Yapsak En Güzel Kamp Alanları

Hamak Nasıl Kurulur?

Çocukluğumuzda güneş batarken kestirmek için tatillerde yada pikniklerde kullandığımız hamak, yalnızca çocukluluğumuzda kalmasın diye hamak keyfini ve hamak nasıl kurulur sorusunun cevabını sizlere hatırlatmak istedim.

Belki deniz kıyısında, belki ormanda ağaçların arasında, tatlı esintiler tenimizi okşarken hamakta bir kahve ve kitapla veya kulağımızda kulaklıklarla veya doğanın sesini dinleyip, bu sistemdeki yerimizi, değerimizi hissederek sallanmak, dünya üzerindeki en huzur verici aktivitelerden bence.

Hamak Nasıl Kurulur?

Ama hamak kurmak benim için keyif aldığım kolay bir aktivite olmadı. Birbirine ideal yakınlıkta iki muhteşem ağaç bulmak, olması gereken yüksekliği tek seferde ayarlamak, ağaçta çentik bulmak ve ağaca doladığım ipe doğru düğümü atmayı asla beceremedim.

Haydi şimdi gelin hep birlikte hamak nasıl kurulur inceleyelim.

-90 kilogram ağırlık için 2 ağaç arasındaki ideal uzaklık 5 ila 5.50 metre arasıdır.

-Hamağın uzunluğu ise 3 metre olmalıdır.

-Hamağın ağaca bağlanacağı yüksekliğin 2 metre olması keyifli bir uyku için harika olacaktır.

-Hamakla ağaç arasındaki ipin uzunluğu 1-1,5 metre olması gerekmektedir ki sallanırken hamak ağaca temas etmesin.

-Bu durumda hamağın yerden yüksekliği 60-100 santimetre olacaktır ki bu rahatlıkla uzanmak için ideal bir yükseklik.

-Çok fazla ölçü olduğunun farkındayım ancak bir de ipi ve ağacı üçgene tamamlayacak hayali bir çizgi çizildiğinde bu çizgiyle ip arasında 30 derecelik bir açı sağlanabilirse, hamak kampınız son derece konforlu geçecektir. Biliyorum yanınızda açıölçer taşımıyorsunuz. Bunun için bir ipucum var. Ellerinizi gergin bir şekilde açtığınızda serçe parmağınız ile yüzük parmağınız arası yaklaşık 30 derece. Yani sol elinizi sağ taraftaki ağaca doğru tuttuğunuzda, yüzük parmağınız hamakla ağaç arasındaki ipin üzerinde olmalı.

Hamak nasıl kurulur

Tüm bunların dışında en önemli şey ise düğüm. Benim hamak için en uygun gördüğüm düğüm tam kazık düğümü, bunun için bir adet kilitli çengele ihtiyacınız olacak. Tam kazık düğümünün nasıl atıldığının uzmanlar tarafından öğretildiğini videolar arama motorlarında mevcut.

Bu arada hamak sadece gün içinde kestirmek için değil, kamplı gezilerde çadır yerine de kullanılıyor ve hamakta uyumanın sağlığı olumlu yönde etkilediğine dair araştırmalar da mevcut.

admin

Siz bu satırları okurken, ben çok uzaklarda olacağım. Şaka şaka nereye gidersem gideyim ben hep buralardayım. En güzel çadır kamp alanlarını geziyorum, inceliyorum ve yazıyorum. Instagramdan takip etmeyi unutmayın. @hepkampyapsak

Yorum yap