Boraboy Gölü Kamp Alanı – Amasya İnceleme | Hep Kamp Yapsak En Güzel Kamp Alanları

Boraboy Gölü Kamp Alanı – Amasya İnceleme

Boraboy Gölü Kamp Alanı

Amasya il sınırları içerisinde bulunan Boraboy Gölü ilk gördüğünüz andan itibaren sizi büyülüyor. Boraboy gölü kamp alanı, çadır kurup kamp yapmak için son derece güzel bir yer. Kuş sesleri buradan dört mevsim boyunca hiç eksik olmuyormuş.

Buraya gelir gelmez hemen gölün içindeki kayıklar dikkatimi çekti. Hemen öğrendim ki bu kayıklarla gölün içinde bir gezinti yapabiliyorsunuz. Oltamız olsaydı balık da tutabilirdik ama Tatlısu balıkları de nedense benim çok hoşuma gitmiyor. Buraya uzun sayılabilecek bir yolculuktan sonra ulaştık. Zira Amasya merkeze yaklaşık olarak 65 kilometre uzaklıkta. Bu da minibüsle 1 saat 10 dakika bir yol tutuyor. Şehir merkezine pek yakın olduğunu söyleyemem.

Neyse. İlk iş her zamanki gibi kendimize güzel bir çadır yeri aramak oldu. Kelimenin tam anlamıyla in cin top oynadığı için göle yakın bir yükseklik üzerine çadırımızı kurduk. İnsan buraya gelince gerçekten huzur buluyor. O kadar sessiz bir yer ki duyabildiğiniz tek ses kuşların cıvıltısı. Başka hiçbir ses yok.


Zorlu Bir Yürüyüş Parkuru

Boraboy gölü, tipik bir göl. Suyu bulanık olduğu için derinliği konusunda pek bir fikrim yok ancak oldukça derin olduğunu düşünüyorum. Yazın buraya gelenler ciddi bir sinek sorunuyla karşılaşacakları için ilaçlarını yanlarında bulundurmaları gerekiyor. Gölün etrafını engebeli bir arazi çevreliyor. Yürüyüş yapmayı sevenler için zorlu bir yürüyüş parkuru olabilir. Birkaç sabah yürüdüm ve pek zorlanmadım. Keyifli oluyor. Etrafta en çok görülen ağaç türü kestane. Rüzgârlı havalarda yürürken başınıza dikenli bir kestane düşmesi olasılığı her zaman var.

Boraboy Gölü Kamp Alanı benim çok hoşuma gitti. İnsan tam doğa ile baş başa kalıyor burada. Buraya gelirken yemek anlamında tam teçhizatlı olarak gelmeseniz de olur. Buradaki restorandan yemek yiyebiliyorsunuz. Ancak kalın giyecekleriniz yanınızda olmalı. Yağmurdan korunmak da önemli. Çünkü burası dört mevsim yağmur alabiliyor. Burada çadırların dışında bungalov evler de var. Eski ve yeni olarak ikiye ayrılan evlerin hangisinde kalacağınızı siz seçiyorsunuz. Yeni bungalovlarda banyo, tuvalet ve mutfak mevcut. Sıcak su sürekli olarak var. Eski bungalovlar daha ufak. Tuvalet banyo ve mutfak var ancak tek odalı.

Araçla gelecek olanla Amasya merkezden Taşova yönüne doğru gelecekler ve yolun 44. Kilometresinde Samsun yoluna dönecekler. Yaklaşık 10 kilometre sonra Boraboy Köyü’ne gelinir. Oradan da yukarıya doğru Boraboy Gölü Kamp Alanı ’na çıkılır.

bugraunver

Yorum yap