Ağaçların Yosunları Hangi Yönü Gösterir | Hep Kamp Yapsak En Güzel Kamp Alanları

Ağaçların Yosunları Hangi Yönü Gösterir

Doğada geçirilen uzun vakitler, bazen insana zamanı, günleri, hatta nerede olduğunu bile unutturur, iyi bilirim. Siz de bir doğa gezisi planlıyor ve nerede olduğunuzu unutacağınızı, ya da doğanın eşsiz güzellikleri arasında kaybolacağınızı düşünüyorsanız, size bu konuda yardımcı olabilecek bir şeyler söyleyeceğim.

Yanınızda pusula olmadığında,Gökyüzü kutup yıldızını görüp yönünüzü bulabileceğiniz kadar karanlık olmadığında, Etrafınızda hiç baş kısımlarının batıyı, ayak kısımlarının doğuyu gösterdiği Müslüman mezarlıkları yoksa, Baş kısımlarının güneyi, ayak kısımlarının kuzeyi gösterdiği Hristiyan mezarlığı yoksa, Mihrabın karşısındaki kapının kuzeyi gösterdiği camiler yoksa, Çanı binanın batısında yer alan bir kilise de yoksa,

Güneş’in nereden doğduğunu göremediyseniz, Çubukla yön bulabilmek için etrafta yeterince güneş alan bir yer yoksa, Çölde değilseniz, Yönünüzü bulabilmek için ağaçların yosunları hangi yönü gösterir bilseniz yeterli.

Ağaç yosunları ile yön bulma

Doğada teknolojik aletleri kullanmadan, sadece doğal imkanlarla yön tespiti yapmak son derece basit olmakla birlikte, yön bulabilmek için bazı bilgilere de sahip olunması gerekiyor. Bu noktada ihtiyacımız olan bilgi ‘’Ağaçların yosunları hangi yönü gösterir?’’ sorusunun cevabı. Aslında yalnıza ağaçların değil kayaların ya da yosun tutabilecek diğer yapıların da yosun tutan kısımları bizlere kuzey yönünü gösterir. Bunun sebebi Güneş’in bu yosun tutabilecek yapıların güney yönünde bulunmasından dolayı kuzey yönlerinin yeterince ısınamaması ve ısınıp bünyelerindeki suyu buharlaştıramadıkları için nemli kalmalarıdır.

Yani özetleyecek olursak Güneş ağacın veya kayanın güney yönünde bulunduğu için kuzey yönü nemi bünyesinde daha fazla barındırır. Ağacın bünyesinde barındırdığı nem yosunların büyümesi için gerekli koşulları sağlar ve burada yosunlar büyür. Ve bu yosunlar yolunu kaybeden gezginlere, doğa severlere kuzey yönünü gösterir.

Kuzeyi Bulduk Peki Ya Diğer Yönler?

Gözlerinizi kapatıp aklınızda Türkiye haritasını canlandırın. Sırtınızı ağaçların yosunlu tarafına yani kuzeye dönün. Bu durumda yüzünüzün baktığı yön güney olur. Sağ tarafınız batı, sol tarafınız da doğuyu göstermektedir. Türkiye haritası üzerinde bunu kodlarsanız bir kriz anında aklınıza yalnızca  ‘’Ağaçların yosunları hangi yönü gösterir?’’ sorusunun cevabının KUZEY olduğunu bilmek yeterli olacaktır. Diğer yönleri akıl yürütme yöntemiyle kolaylıkla hatırlayabilir ve yolunuzu bulabilirsiniz.

 

Kuzey yıldızının nerede olduğunu bilmiyorsanız Kutup yıldızı ile yön bulma isimli yazımı okuyabilirsiniz.

admin

Siz bu satırları okurken, ben çok uzaklarda olacağım. Şaka şaka nereye gidersem gideyim ben hep buralardayım. En güzel çadır kamp alanlarını geziyorum, inceliyorum ve yazıyorum. Instagramdan takip etmeyi unutmayın. @hepkampyapsak

Yorum yap